Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nda çalışanların güdülenmesi
Motivation of personnel working at the Council of Training and Precidency
- Tez No: 43347
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
SUMMARY Motivation is one of the efficiency factors in organizational settings. The focus of this research is on the motivational factors of personnel, working at The Council of Education and Training Precidency, a department within The National Ministry of Education. The population and the sample of the study are the same. In this research, a questionnare was used as the main technique for gathering data. Subjects were formed into five sub-groups. These are upper administrators, department directors, experts, chiefs and officiers. The questionnare is administered to these groups. In addition to these, interview and research techniques are also utilized. The data gathered via the questionnare is analysed and concluded. The findings can be summarized as follows; Subjects believe in the importance of their jobs, and they get satisfaction from these. They also believe that ability is an important factor in doing their job. While upper administrators are getting satisfaction from their status, the others reported no satisfaction concerning their status. Subjects share the same view that their work in the organization is successful. So when they are succesful, they are thanked with words by their directors for making their effort. Participation in the process of decision-making has emerged as another motivation factor. On the upwards communucation in the organization and on the promotion of personnel some problems were found. Subjects reported that educational background, political pressure from outside, being hard-working and success are seen as the factors which are important in the promotions. The subjects also reported that establishing good relations with their superiors brings good results in the continuation of their jobs. It was also found that thisÖZET Bu çalışma ile güdülenmenin verim etkenlerinden biri olduğundan hareketle Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, çalışanlarının güdülenmesi temel sorun olarak ele alınmış ve çalışanların görüşlerinin belirlenerek mevcut durumun aydınlatılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni ile örneklem aynıdır. Araştırmada veri toplanmasında temel teknik olarak hareket seçilmiş ve örgütteki üst yöneticiler, şube müdürleri, uzmanlar, şefler ile memurlar olmak üzere 5 alt grup oluşturulmuş, anket bu gruplara uygulanmıştır. Anketin yanı sıra görüşme, inceleme ve tarama gibi teknikler de yardımcı teknik olarak kullanılmıştır. Anketin uygulanması ile elde edilen veriler; frekans dağılımı, yüzde ve aritmetik ortalamalar ile çözümlenmiş, yorumlarda buradan elde edilen değerler dikkate alınmıştır. Ortaya çıkan bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir. Denekler, yaptıkları işin önemine inanmakta, bundan da doyum sağlamaktadırlar. Ayrıca işin yerdine getirilmesinde yeteneğin önemli bir etken olduğu görüşündedirler. Üst yöneticiler statüden doyum sağlarken, diğerlerinin statüden duyumsuzlukları bulunmaktadır. Denekler örgütte başarılı çalışmalar yaptıkları görüşünü paylaşmakta, başarılı olduklarında da yöneticiler tarafından sözle teşekkür edilerek çalışmaya isteklendirilmektedir. Bir başka isteklendirilme etkeni olarak karara katılma görülmüştür. 111
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu çalışma ile güdülenmenin verim etkenlerinden biri olduğundan hareketle Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, çalışanlarının güdülenmesi temel sorun olarak ele alınmış ve çalışanların görüşlerinin belirlenerek mevcut durumun aydınlatılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni ile örneklem aynıdır. Araştırmada veri toplanmasında temel teknik olarak hareket seçilmiş ve örgütteki üst yöneticiler, şube müdürleri, uzmanlar, şefler ile memurlar olmak üzere 5 alt grup oluşturulmuş, anket bu gruplara uygulanmıştır. Anketin yanı sıra görüşme, inceleme ve tarama gibi teknikler de yardımcı teknik olarak kullanılmıştır. Anketin uygulanması ile elde edilen veriler; frekans dağılımı, yüzde ve aritmetik ortalamalar ile çözümlenmiş, yorumlarda buradan elde edilen değerler dikkate alınmıştır. Ortaya çıkan bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir. Denekler, yaptıkları işin önemine inanmakta, bundan da doyum sağlamaktadırlar. Ayrıca işin yerdine getirilmesinde yeteneğin önemli bir etken olduğu görüşündedirler. Üst yöneticiler statüden doyum sağlarken, diğerlerinin statüden duyumsuzlukları bulunmaktadır. Denekler örgütte başarılı çalışmalar yaptıkları görüşünü paylaşmakta, başarılı olduklarında da yöneticiler tarafından sözle teşekkür edilerek çalışmaya isteklendirilmektedir. Bir başka isteklendirilme etkeni olarak karara katılma görülmüştür. 111variable is also an important factor in promotion. The subjects also reported that they had no opportunity to develop their abilities in their jobs. In the light of these findings, the following recommendations can be made; The working conditions in the specific department should be developed for good promotion opportunities and self-development of the personnel. The upwards communication problems should be dealt with and solved. In-service training courses should be organised for administrators. VI