Primer total diz artroplastisi uygulanan hastalarda ameliyat sonrası ilk 24 saatte görülen metabolik bozukluklar ve etkili faktörler
Metabolic disorders and related factors seen in postoperative first 24 hours in primary total knee arthroplasty patients
  1. Tez No: 433477
  2. Yazar: MEHMET SELÇUK ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF MUHTAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son evre diz osteoartritinde TDA yüz güldürücü sonuçları olan başarılı bir ameliyattır. Yaşlı nüfusun ve ortalama yaşam beklentisinin artması sonucu bu girişimin uygulama sıklığı yıldan yıla giderek artmaktadır. Bu cerrahinin sıklıkla ileri yaşlı hastalara uygulanması, ameliyat sırasında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyon riskini artırmaktadır. Çalışmamızda TDA sonrası erken dönemde, akut böbrek hasarı, serum elektrolit ve mineral düzeyi bozuklukları ve akut karaciğer hasarının görülme sıklıkları araştırıldı. Hasta yaşı, cinsiyet, eş zamanlı bilateral TDA uygulama, anestezi tipi gibi faktörlerle bu metabolik komplikasyonların ilişkisini ayrıntılı olarak değerlendirerek, riskli hastaların tespit edilmesi hedeflendi. Ayrıca, ameliyattan hemen sonra alınan kan biyokimyası parametreleri ile ertesi sabah alınan parametreler karşılaştırılarak; riskli hastalarda hangi tetkikleri ne zaman taramamız gerektiği anlaşılmaya çalışıldı. Kliniğimizde 2011 – 2016 yılları arasında primer TDA uygulanmış, son evre dejeneratif artrit tanılı 1263 hasta incelenerek, ameliyat sonrası ilk 24 saatte gelişebilecek ABH, elektrolit düzey bozuklukları ve AKH görülme sıklıkları ile bunları etkileyebilecek faktörler araştırıldı. Bulgularımız ABH'nin sık görüldüğü ve ileri yaş, erkek cinsiyet ve bilateral uygulama ile görülme sıklığının arttığı yönündedir. Hiponatremi, hipopotasemi ve hipokalsemi sık görülen elektrolit düzey bozuklukları olarak bulunmuştur ve semptomatik ise araştırılıp tedavi edilmesi önerilmektedir. Akut karaciğer hasarı ise TDA sonrası sık görülmeyen bir komplikasyon olarak kaydedilmiştir. Ameliyattan hemen sonra alınan kan biyokimya parametrelerinde birçok değer henüz bozulmadığından, bu zaman tarama açısından çok uygun bir tercih değildir.
Özet (Çeviri)
Total knee arthroplasty is a successful surgery with good results in treating end-stage knee osteoarthritis. As the ratio of the elder population and the mean life expectancy increase, this surgery is carried out more frequently in years. Total knee arthroplasty is usually applied to elder population, therefore the risk of having perioperative and postoperative complications rises. The incidences of acute kidney injury, serum electrolyte disorders and acute liver injury in 24 hours after total knee arthroplasty are analyzed. The relationship with these metabolic complications and the factors like age, gender, applying simultaneous bilateral knee arthroplasty and the type of anesthesia are elaborately assessed; and determining the patients at risk is aimed. Also, by comparing the blood biochemistry parameters right after the surgery and the next day morning after the surgery; the content and the timing of blood tests to be screened at risky patients are tried to be revealed. The 1263 patients, who were undergone total knee arthroplasty at our clinic in the years between 2011 and 2016, and diagnosed with end-stage knee degenerative arthritis were studied; and the incidences of acute kidney injury, serum electrolyte disorders and acute liver injury in 24 hours after surgery and the factors that may affect these conditions are sought. As our results, acute kidney injury is a common complication and the incidence increases with elder patients, male gender and applying simultaneous bilateral knee arthroplasty. Hyponatremia, hypopotassemia and hypocalcemia are found to be frequent electrolyte disorders and it is recommended to be diagnosed and treated when they are symptomatic. Acute liver injury is noted as a rare complication seen after total knee arthroplasty. Most of the biochemistry parameters are not disrupted in blood samples taken right after the surgery, so it is not the appropriate time to screen the patients.