Elit hentbolcularda sürat, çeviklik ve kuvvet parametrelerinin pozisyonlara göre incelenmesi
Speed, agility and strenght of elite handball players and study of parameters in accordance with positions
  1. Tez No: 433494
  2. Yazar: İLKER ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SELDA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın konusu elit hentbolcularda sürat, çeviklik ve kuvvet parametrelerinin pozisyonlara göre incelenmesidir. Araştırmanın ilk amacı elit hentbol oyuncularının sürat, çeviklik ve kuvvet değerlerinin ortaya konularak pozisyonlara göre karşılaştırılmasının yapılmasıdır. İkinci amacı ise, elit hentbol oyuncularının çeviklik parametresine etki eden bağımsız değişkenlerin ortaya konmasıdır. Türkiye Hentbol Süper Liginde oynayan olasılıksız örneklem yöntemi ile seçim yapılmış 2 takım ve Türkiye A Milli Hentbol Takımı ile sınırlıdır. Erkek oyuncular ölçüme alınmış, bayan oyuncularda ölçüm yapılmamıştır. Katılımcıların yaş aralıkları 19-37 arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study firstly aims to reveal speed, dexterity, strength levels of handball players and make a comparison of the results in accordance with specific positions. The second aim of the study is to reveal variables affecting handball players dexterity level. It is limited with two teams of Turkish Handball Super League selected through improbable sampling. Male players are included in the study; female players are not. Participants are between the ages of 19-37.