İrreversible pulpitisli mandibuler 2.premolar dişlere kök kanal tedavisi sırasında uygulanan alveolaris inferior blok anestezisi ve infiltrasyon anestezisinin etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of the infiltration anesthesia and inferior alveolar nerve block anesthesia during the root canal treatment of mandibular 2nd premolar teeth with irreversible pulpitis
- Tez No: 433495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT TUNGA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: HPVAS skalası kullanılarak irreversible pulpitisli mandibuler 2.premolar dişlere kök kanal tedavisi sırasında uygulanan alveolaris inferior blok anestezisi ve infiltrasyon anestezisinin başarısının ayrıca anestezi uygulanması sırasında hastaların hissettikleri rahatsızlık düzeylerinin, pulse oksimetre cihazı kullanılarak karşılaştırılması amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya irreversible pulpitisli mandibuler 2.premolar dişe sahip 40 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele eşit sayıda 2 gruba ayrıldı ve ilk gruba alveolaris inferior blok anestezisi diğer gruba ise infiltrasyon anestezisi uygulandı. HPVAS skalası kullanılarak iki farklı anestezi tekniğinin ilgili dişteki etkinliği araştırıldı. Ayrıca pulse oksimetre cihazı yardımıyla iki farklı anestezi tekniği arasında hastaların kalp atım hızlarının değişimi açısından fark olup olmadığı karşılaştırıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: İki farklı anestezi tekniğinin de hastaların işlem öncesi hissettikleri ağrı düzeyini anlamlı derecede düşürdüğü (p0.05),ayrıca kabul ettiğimiz başarı kriterlerine göre de iki grup arasında anestezi başarısı açısından da anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The objective was to compare, the discomfort levels perceived by the patients with the success rates regarding the infiltration anesthesia and inferior alveolar nerve block anesthesia carried out during the root canal treatment of the mandibular 2nd premolar teeth with irreversible pulpitis. We used HPVAS scale for the evaluation. Materials and Methods: 40 patients, who had irreversible pulpitis in the mandibular 2nd premolar teeth, were included in the study. Patients were randomly distributed in two groups. In one group inferior alveolar nerve block, in the other group infiltration anesthesia were performed. The efficacy of these two different anesthesia techniques on the related teeth was investigated with the HPVAS scale. In addition, with a pulse oximetry device the changes in the patients' heart rates were compared between the groups. The obtained data was evaluated statistically. Results: It was found out that both of the two different anesthesia techniques reduced the pain significantly in patients before the intervention (p0.05).