Bir sezonluk antrenman periyotlaması boyunca üst düzey erkek hentbolcuların bazı motorik ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi
The Physiological and motoric parameters of male handball players during early training program
  1. Tez No: 49084
  2. Yazar: SERDAR ELER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
97 ÖZET Bu çalışmada bir yıllık antrenman periyotiaması süresince üst düzey erkek hentbolcularm bazı motorik ve fizyolojik parametrelerin in celenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1. Deplasmanlı Erkekler liginde oy nayan Çankaya Belediyesinin 15 Elit hentbolcusu gönüllü olarak katıldı. Deneklere uygulanan tüm alan ve laboratuvar testleri, geçerliliği kabul edilmiş testlerden oluşmuştur. Sporcular; bir yıllık antrenman periyotla- masında iki ayı hazırlık dönemi olmak üzere dokuz ay boyunca 260 tane antrenman, 60 adet lig ve kupa müsabakası gerçekleştirdiler. Denekler den alman değerlerin istatistiki analizi t-testi ile yapıldı. Bir yıllık antrenmanlar sonucunda sporcuların vücut ağırlıklarında anlamlı bir değişme görülmemiştir(P>0.05) Deneklerin se zon öncesi ve sonrası vücut yağ yüzdeleri ve yağsız vücut ağırlığındaki değişimler istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
98 SUMMARY The purpose of this study to investigate the physiological and mo toric parameters of male hendball players during yearly training prog ram. 15 elit handball players of Çankaya Belediyesi were volenteered in this study all measuremente and test that were applied to the subjects, have been accepted scientifically. The players have been trained for two months in preparatory period and they attended 260 training lessone and 60 Europe cup match during the last 9 months. The results of measure ments were analized by t-test. At the end of the season, there wasn't seen any changes in body weight of players (p>0.05). Pre and post-season body fat peroent and lean body weight of plaers were found different statistically (p0.05). Although there was a significant decrease in aerobic capacity of players (p0.01).