Tüketicilerin online alışveriş davranışını etkileyen faktörler
The factors affecting consumer purchase behaviour in an online shopping context
  1. Tez No: 433504
  2. Yazar: ESMA YILMAZ DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tüketicilerin online alışveriş davranışlarını etkileyen faktörlerin incelendiği çalışmanın ilk bölümünde pazarlama kavramına değinilmiştir. Söz konusu bölümde pazarlama ile ilgili tanıma, pazarlama ile ilgili temel kavramlara, çalışmanın odak konusu olan online alışveriş kavramına, online alışverişin gelişimine, Dünya'da ve Türkiye'de internet kullanımı ile online alışveriş tercih edilme düzeyine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde tüketicilerin online alışveriş davranışlarına etki eden unsurlar, tüketici ile ilgili faktörler, psikolojik faktörler ve web sitesi ile ilgili faktörler olmak üzere üç alt başlık dahilinde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise tüketicilerin online alışveriş davranışlarını tespit etmeye yönelik oluşturulan ölçek bağlamında gerçekleştirilen anket uygulamasına dair istatistiki analiz bulgularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumers online shopping behavior in the first part of the study which examined the factors taht affect the marketing concept has been mentioned. The section in question related to marketing, recognition, which are related to marketing, basic concepts, the focus of the study, which is subject to the concept of online shopping, online shopping with the development of the Internet in Turkey and in the world of online shopping with the use of the preferred level has been discussed. In the second part of the study, the factors that influence consumers online shopping behaviour, consumer-related factors, psychological factors and website-related factors, including three within subheading has been investigated. In the last section of the study consumers online shopping behaviour in the context of identifying the scale generated on the findings of the survey conducted related to the implementation of the statistical analysis are given.