Türkiye İhracat-İthalat Bankası'nın ihracat sektörleri üzerindeki finansal etkisinin ölçülmesinde bir model uygulaması
A Model approach measuring the financial influence of Turk Ex-Im Bank on export sectors
- Tez No: 63659
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
ÖZET Devletlerin ekonomi politikalarıyla dış politikalarının birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturduğu günümüzde, fertlerin ve toplumun refah seviyelerinin yükseltilmesi, artık ortak hedef haline dönüşmüştür. Hızlı bir ekonomik gelişme ile toplumun refah seviyesinin yükseltilmesi ve ekonomik gelişmenin dış kaynaklara bağımlılık derecesinin azaltılması zorunluluğu, bazı teşvik tedbirlerini gerekli hale getirmektedir. Bu tedbirler arasında ihracatın geliştirilmesi en ön sırada yer almaktadır. İhracatın geliştirilmesinde, yapısal ve kurumsal açıdan sağlıklı bir finansman sisteminin varlığı oldukça önem kazanmaktadır. Ticari bankalar ihracat finans sisteminin merkezi durumundadır. Bu sistemin önemli bir unsuru da Merkez Bankası'dır. Merkez Bankası, ihracatı düzenleyici ve direktif verici niteliği ile ticari bankaların ihracat finansmanındaki rollerini büyük ölçüde etkilemektedir. Sistem içerisinde en önemli rollerden biri de uzmanlaşmış kredi kurumu olan Eximbanklar' dır. Eximbanklar genellikle orta ve uzun vadeli sigorta işlemleriyle ihracatı desteklemektedir. İhracatın doğrudan finansmanı bankalar sistemi çerçevesinde yürütülmekte, Eximbanklar ise bunun çok az ve özellik gösteren bir bölümünde faaliyet göstermektedir. Cumhuriyetten günümüze dek sürekli kalkınma ve sanayileşme çabası içinde olan Türkiye'de, 24 Ocak 1980 İstikrar Programı ile ekonomi politikası korumacı eğilimden kurtulmuş ve dünya ekonomisi ile daha güçlü bir entegrasyon tercihini de beraberinde getirmiştir. Program finansal sistemi de içine alan tüm ekonomik yapının liberalleştirilmesini hedeflemiştir. 1980'lerin başında başlayan dışa açılma ve liberasyon politikalarıyla birlikte finans sektöründe köklü değişiklikler olmuştur. 1980'li yıllarda uygulanan parasal teşviklerin yavaş yavaş kaldırılarak kredi, sigorta ve garanti programlan ile destekleme yolu seçilmiş ve bu kapsamda 1 987 yılında Türk Eximbank kurulmuştur. Çalışmada, ihracatın finansmanında Türk Eximbank finansman programlarının rolü, dış ticaret politikası ve teşvik tedbirleri çerçevesinde ele alınmış, ihracatın gelişimine olan etkisi ekonometrik modeller yardımıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The common target of our days is to expand the welfare of individuals and community and this can only be achieved by the integration of economic policies with foreign policies. The necessity of increasing the welfare of the community and decreasing the dependency of the economic growth on foreign resources led to apply certain incentives. Development of exports ranks first among these incentives. In this respect, it is important to have a financial system with a healthy structural and institutional background to improve the development of exports. Commercial banks are at the centre of the export finance system. The major element of this system is the Central Bank. With its regulatory and autocratic characteristics the Central Bank influences the role of the commercial banks in export financing In the system, another major role is given to Eximbanks. Eximbanks generally promote exports by providing medium and long term insurance operations. Direct finance of exports are done within the framework of the general banking system and Eximbanks deal with a small and special part of it. The development and industrialization struggles of the country had moved to a new phase after the declaration of Austerity Measures, January 24, 1980 i.e integration with the world economy and abandoning the conservative policies. The program, including the finance system, proposed liberalization for the entire economic structure.With these liberalization actions and outward looking policies, there had been important changes in the finance sector.The monetary incentives applied in the early 1980' s were gradually transformed into to credit, insurance and guarentee programs and in this respect Turk Eximbank was established in 1987. The study covers the role of finance programs of Turk Eximbank in export financing within the foreign trade policies and incentives and also helps to understand its assistance to the development of export by econometric models.