Yöneticilik ve liderlikte duygusal zekâ
Emotional intelligence management and leadership
- Tez No: 433512
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanoğlunun yerleşik yaşama geçmesiyle yönetim sürecinin başladığı ve bu süreçte yönetici ve liderlerin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sürekli gelişen ve değişen yönetim sürecinde, duyguların önemi ve yeri de gün geçtikçe önem arz etmektedir. Çalışmada tarihsel metod tekniğinden yararlanılmıştır.Kurum ve kuruluşların zorunluluğu haline gelen yönetici ve lider kavramları üzerinde durularak; üstlendiği görevler, sorumluluklar ve rollere değinilmiştir. Çağa uyum sağlamak için ekonomik, sosyal, siyasal ve teknolojik gelişmeleri takip eden yönetici ve lider, örgüt içindeki bütünlüğü sağlamaları ve birleştirici olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda, duyguların beşeri ilişkilerde önemi ve arttırılmasını gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Yönetici ve lider, örgütsel ve yönetsel etkinliğin gerçekleştirmesinde hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda, yönetici ve lider derinlemesine ele alınarak incelenmiştir. Diğer yandan, duygunun bireyler üzerindeki etkisi gözler önüne serilmiştir. Bu hususta, yönetici ve liderlerin, örgütsel yapı içindeki tutum ve davranışlarında, bilişsel zekâlarının yanında, duygusal zekâlarına sahip olması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Zaman içinde liderin, yöneticilik fonksiyonlarını da yerine getirmesi ve daha fazlasını da gerçekleştirmesiyle, iç içe geçmiş bu iki kavram üzerinde duygusal zekânın önemi belirginleşmektedir. Öyle ki; duygusal zekâ, yöneticilik ve liderlik için başarıyı sağlayan, verimliliği ve etkinliği arttırmada önemli bir husustur. Dolayısıyla, duygusal zekâsını kullanan yönetici ve liderler, örgütsel düzendeki ilişkileri ve başarıyı sağlamaları hususunda odak noktasını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Management process begins with the realization that mankind has built and this process has emerged as the necessity of leaders and managers. Constantly evolving and changing management processes, the importance of the sense of place is important and day by day. Historical method and literature review were used for technical work.With emphasis on the concept of an obligation that managers and leaders of companies and organizations; The duties undertaken and has been referred to the responsibilities and roles. To adapt to the era of economic, social, political and technological developments subsequent managers and leaders, and integrators are required to ensure the integrity of the organization. In this context, in the sense of human relationships it arises the necessity and importance of the increase. Managers and leaders are vital in achieving the organizational and managerial effectiveness. In this context, managers and leaders were examined in depth. On the other hand, the impact on the emotions of individuals are laid before our eyes. In this respect, managers and leaders, their attitudes and behaviors within the organizational structure, in addition to cognitive intelligence has emerged as the necessity to have emotional intelligence. Emotional intelligence had an impacting role on these two merged concepts -Leading and Management- which was a consequence of leaders having more managerial functions in the leading process. Indeed; emotional intelligence, which provides for management and leadership success, is an important factor in increasing productivity and efficiency. Therefore, managers and leaders use the emotional intelligence is the focal point in respect of relationships and success in providing organizational level.