Sağlık hizmetlerinde iletişim ve Denizli Devlet Hastanesi hekimleri örneği
Communication in health services and the case of doctors in Deni̇zli̇ State Hospital
- Tez No: 433517
- Danışmanlar: DR. DR. MEHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, sağlık hizmetlerinde iletişim konusundadır. İletişim toplumsal yaşamın özünü oluşturmaktadır. Toplumsal yaşamı olanaklı kılan iletişimdir. İletişim olmadan bir toplumsal yaşam olanaksızdır. Toplumsal yaşam alanları içinde iletişimin en fazla gereksinim duyulduğu alan, sağlık hizmetleridir. Araştırmanın kuramsal nitelikteki ilk iki bölümünde tarama yöntemi kullanılmıştır. Son bölümde anket uygulaması ve bulgular değerlendirilmiştir. Birinci bölümde iletişimin yapısı ve özellikleri ele alınmıştır. Bu bölümde iletişimin tanımı ve kapsamı, iletişim ögeleri, iletişim çeşitleri, iletişim sürecinin işleyişi, iletişim engelleri ve aşma yolları analiz edilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde iletişimin sağlık hizmetlerinde kullanılması ele alınmıştır. Bu bölümde, sağlık hizmetleri ve iletişim, hekim–hasta ilişkileri ve iletişim, hasta grupları ve iletişim konuları analiz edilmiştir. Son bölümde Denizli Devlet Hastanesi hekimlerine“kişisel iletişim beceri envanteri”anketi uygulanmıştır; evren 200 kişidir, örneklem kullanılmamış, evreni oluşturan 200 hekim ankete dahil edilmiştir. Anket SPSS 20.0 İstatistik Paket Programıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Bu bulgulara göre; çoğunluk olarak Denizli Devlet Hastanesi hekimlerinin yüksek iletişim becerisine sahip olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca desteğe ihtiyaç duyan bazı bulgular da belirtilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is about communication in health services. The communication constitutes the essence of social life. The communication is the one that makes social life possible. A social life is impossible without communication. Health services is the area among all social life areas that the communication is needed most. The literature survey has been used in the first two theoretical parts of the research. In the first part, the structure and the characteristics of the communication have been studied. In this part, the definition and the scope of the communication, the components of the communication, the types of the communication, the working of the communication process, the bottlenecks of the communication and the ways of overcoming these obstacles. In the second part of the research, the use of communication in health services has been studied. In this part, the subjects of the health services and the communication, doctor-patient relations and the communication, the patient groups and the communication have been analyzed. In the last part“the personel communication ability inventory”survey has been conducted to the doctors of the Denizli State Hospital; where the universe is 200 people, sample has not been used, the 200 doctors that consist of the universe has been included in the survey. The survey has been analyzed by using the Statistical Package Programe SPSS 20.0. The findings obtained has been analyzed. According to these findings; it has been understood that the doctors of the Denizli State Hospital have high communication abilities in general. Besides, some findings that shows a need for support have been specified and evaluated.