Yetişkinlikte romantik ilişkiler ve depresyon arasındaki ilişki
The relationship between romantic relationships and depression in adulthood
  1. Tez No: 433524
  2. Yazar: FATMA CEREN KARAOĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkinlerde romantik ilişki ile depresyon arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Araştırmada yetişkin bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, aile yapısı, gelir düzeyi ve memleketin romantik ilişkiler ve depresyon üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yaşayan 50'si kadın 50'si erkek toplam 100 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Çok Boyutlu İlişki Envanteri, Beck Depresyon Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda; depresyon ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu, ancak depresyonun yaş, medeni durum, memleket, eğitim düzeyi, aile yapısı ve gelir düzeyi ile anlamlı bir ilişki göstermediği gözlenmiştir. Bireyin sosyodemografik özelliklerinin romantik ilişkileri üzerindeki etkisi bakımından ise; bireyin eğitim düzeyi, memleketi ve aile yapısının romantik ilişkileri üzerinde etkili olduğu ancak cinsiyet, yaşı, medeni durum ve gelir düzeyinin romantik ilişkileri üzerine bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Son olarak, araştırmaya katılan bireylerin Beck Depresyon Ölçeği toplam puanılar ile Çok Boyutlu İlişki Ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between romantic relationships and depression. In the study, the impact of gender, age, educational level, marital status, family structure, level of income and hometown of the subjects on their romantic relationships and level of depression are investigated. Totally 100 people (50 women, 50 men) who live in İstanbul Beşiktaş participated in study. For the means of data collection, Beck Depression Scale, Multi-dimensional Relationship Scale and a Personal Information Form prepared by the investigator were used. At the end of this study, it is observed that the gender has a statistically significant relationship with depression but age, marital status, hometown, educational level, family structure, and level of income do not have a significant relationship with depression. In terms of the impact of the subjects socio-demographic features on their romantic relationships; it is found that the educational level, hometown and family structure have an impact on depression but the gender, age, marital status, level of income do not have an impact on depression. For the last, it is determined that there is a significant relationship between the total scores of Beck Depression Scale and Multi-dimensional Relationship Scale.