Üniversite öğrencilerinde yeme tutumu, anksiyete ve öznel iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Examination of levels in eating attitude anxiety and subjective well-being among university students
- Tez No: 433525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde yeme tutumu ile anksiyete ve öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca belirlenen sosyodemografik özelliklerin yeme tutumu, anksiyete ve öznel iyi oluş düzeyine ne derece etki edip etmediğini ortaya çıkarmak da bir diğer amaçtır. Araştırmanın örneklemini üniversitede eğitim gören 150 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Form, Beck Anksiyete Envanteri, Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Yeme Tutumu Testi uygulanmıştır. Araştırmanın modelini betimsel yöntem oluşturmaktadır. Araştırma verilerini SPSS 16.00 programı kullanılmıştır. Yapılan normallik testi sonucuna göre verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup, parametrik testler uygulanmıştır. Ayrıca ölçek yapıları içinde faktör analizi yapılmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin sınanması için ise korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda anksiyete değişkeninde evlilerin; öznel iyi oluşta ise bekarların ortalamaları anlamlı derecede farklıdır. Yeme tutum bozukluğu ile anksiyete arasında orta düzeyde anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Yeme tutum bozukluğu ile Öznel İyi Oluş Düzeyleri arasında orta düzeyde anlamlı ve negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Anksiyete ile öznel iyi oluş arasında yüksek düzeyde anlamlı ve negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Examination of Levels In Eating Attitude Anxiety and Subjective Well-Being Among University Students The ain of this research is to reveal the relation between the levels of eating attitude, anxiety and subjective well-beng among university students. Morever another ain is to reveal in which level determined sociademographic features affect eating attitude, anxiety and subjective well-beng. The sample of the research is formed by 150 people who study at university. İn this research, sociademographic form, Beck anxiety inventery, subjective well-being scale, eating, attitude test are applied. Descriptive method formed the model of the research SPSS 16:00 programme is used for research dates. According to the normality test results, the dates show normal dissolution, and prametic test are applied. Morever, factor analysis is used for structures of scales. To reach the stastical results of hypothesis, correlation analysis is used. According to results of search, in anxiety factor average of married is significantly different and in subjective well being the average of single ones is different. It is es tablished that there is a significant in medium-level and positively relation between eating attitude disorder and anxienty. It is established that there is a significant in medium-level and negatively relation between the levels of eating attitude disorder and subjective well-being. It is established that there is a significant in high-level and negatively relation between anxiety and subjective well-being