The relationship between happiness and perceived income inequality as well as some social indicators: A comparative analysis on Turkey and selected European countries
Bazı sosyal göstergelerin yanı sıra algılanan gelir eşitsizliğinin mutluluk ile ilişkisi: Türkiye ile seçilmiş Avrupa ülkeleri üzerine kıyaslamalı bir analiz
- Tez No: 433546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM UCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 560
Özet
Mutluluk ve gelir dağılımı ilişkisini konu edinen çalışmalar dünya literatüründe yer almaktadır. Kişiler arasındaki gelir eşitsizliğinin özellikle 1980 yıllarından bu yana artmakta olduğunu gösteren yayınların konuyla ilgili çalışmaların yapılmasındaki etkisi kanıksanamaz bir gerçektir. Ekonomistler iki değişken arasındaki olası ilişkiyi araştırırken ekonometrik yöntemlerden yararlanmakta ve eşitsizliğin belirlenmesinde özellikle Gini katsayısı'ndan faydalanmaktadırlar. Günümüzde, kişilerin mutluluk seviyeleri ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkinin belirlenmesinde, kişilerin perspektifleri önem kazanmaktadır. Bu araştırma, gelir dağılımını bireylerin bakış açısıyla görmek, farklı perspektiflerin mutluluk seviyeleri üzerindeki etkisinde oluşabilecek değişiklikleri irdeleyebilmek açısından dikkate değerdir. Bu çalışmada, algılanan gelir eşitsizliği ile kişilerin mutlulukları arasındaki ilişki, hazır anket verisi kullanılarak incelenecektir. Yapılacak çalışma, Türkiye ile anketten seçilmiş olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne üye -bazı veri sınırları nedeniyle- yedi ülkenin karşılaştırmalı bir analizini konu edinmektedir. Konuyu incelerken, algılanan gelir eşitsizliğinin mutluluk üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı ve diğer demografik ve sosyal değişkenlerin mutluluk seviyeleri üzerinde gelir eşitsizliğine kıyasla ne kadar etkili olduğu gibi soruların üzerinde durulacaktır. Değişkenler arasındaki ilişkinin, veri setiyle uyumlu olduğu belirlenen genel sıralı logit yöntemiyle çözülmesi kararlaştırılmıştır. Çalışmanın literatüre ve ilgililere sağlaması beklenen en önemli katkı, Türkiye ve seçilmiş ülkelerdeki algılanan gelir eşitsizliği ve mutluluk seviyeleri arasındaki ilişki hakkında bir fikir verebilmesidir. Özellikle Türkiye'deki mutluluk literatüründe hissedilmekte olan çalışma eksikliği ve konunun bu çalışmada kullanılan değişkenler ve analiz yöntemiyle ilgili benzer bir araştırmasının olmayışı, bu çalışmanın literatüre sağlayacağı beklenen katkının temelini oluşturmaktadır. Bazı demografik ve sosyal değişkenler kullanılarak konunun kıyaslamalı şekilde incelenecek olması, çalışmada sadece gelir eşitsizliği algılamasına odaklanılmadığını, ayrıca incelenecek ilişkiyle ilgili perspektifi genişletmeye çalışıldığını göstermek istemektedir. Yapılan analiz sonucunda, bireylerin gelir eşitsizliğine bakış açısının mutlulukları üzerinde pozitif bir etkiye sahip oldukları görülmüş fakat bu etkinin diğer bazı sosyal ve sosyo-demografik değişkenlere göre etkisinin oldukça zayıf olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the relationship between happiness and income distribution has become an important issue in the economics literature. Underlying reason of this situation is the widening income gap between the rich and the poor since 1980s. Several studies have traced the link between happiness and income inequality especially since the last two decades. It is also very important to study“perceived”income distribution and inequality because they may show different approaches to income distribution and inequality from many individuals.The aim of this study will be to explore the relationship between perceived happiness level and perceived income inequality in Turkey and the other selected OECD countries using the World Values Survey data. The main question will be whether and to what extent perceived income inequality affects happiness level of individuals who live in those countries. In addition, some social characterictics and socio-demographic variables will be used to learn whether they affect people's happiness or not in Turkey and other selected countries more or less than their perceptions to income inequality. Generalized ordered logit model analysis will be used in the study because it fits to the nature of our data. This study is expected to contribute to the literature in the sense that it will give relevant people a point of view about the relationship between perceived happiness of people who live in selected countries and perceived income inequality as well as selected variables, because a similar comprehensive and comparative study has not been found in the literature, which especially addresses Turkey yet. At the end of the empirical analysis, it is seen that perceptions to income inequality impact on happiness level positively, however, its impact is weaker than other social and demographic variables in the analysis.