Ceza Muhakemesi Hukukunda elkoyma
Seizure in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 433580
  2. Yazar: ADEM TAFRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYDİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tezimizin konusu Ceza Muhakemesi Kanunu'nda düzenlenen elkoymadır. Elkoyma Ceza Muhakemesi Hukukunda bir koruma tedbiridir.Elkoyma koruma tedbiri ile güdülen asıl amaç, adil ve sağlıklı bir yargılama/muhakeme için mümkün olan tüm delillere ulaşıp onları emniyet altına almaktır. Bir diğer amaç ise yargılama sonunda verilecek hükmün uygulamasını sağlamaktır. Yani bir suçta kullanıldığı yargılama sonucu hükme bağlanan bir eşyaya, yargılamaya başlamadan önce bu şekilde bir sonuç ortaya çıkar şüphesiyle/ihtimaliyle elkonulmasıdır. Bunun da sebebi uygulamada çoğu zaman karar/hüküm verildiği anda, eğer öncesinde elkoyma yapılmadıysa, hükmü uygulayabilecek bir eşyanın sonradan bulunamamasıdır. Elkoyma, temel hak ve özgürlüklere müdahalesi/ilgilendirmesi sebebiyle Uluslararası sözleşmeler ve ülke anayasalarında da yer almaktadır.Çalışmamızda elkoyma hakkında genel bilgiler verildikten sonra tarihi sürecinden bahsedilmiş ve sonrasında çeşitlerine ve uygulamasına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the confiscation regulated in the Code of Criminal Procedure Law. Confiscation is a protection measure in the Code of Criminal Procedure law.The main purpose of the confiscation and protective measures is to reach all the necessary evidences and ensure that they are safe in order to conduct a fair and reliable trial. Another purpose is to sustain the implementation of the verdict delivered at the trial. It is to confiscate an object, which has been decided by a trial that it has been involved in a crime, before the trial begins onpossibility/suspicion that such a circumstance might occur afterwards. The reason for this measure is the failure of finding an object after such a verdict has passed unless the confiscation is carried out beforehand.Confiscation is within the international agreements and constitutions of the states since it is directly related to the fundamental freedoms and rights.In our thesis general information and the historical process of the confiscation has been given and different types and implementation of it has also been described.