Duygusal zeka ile takım rolleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between emotional intelligence and team roles
  1. Tez No: 433595
  2. Yazar: SERHAT YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmanın amacı takım üyelerinin duygusal zekaları ile takım çalışması kapsamında üstlendikleri roller arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın kapsamını Ankara ilinde faaliyet gösteren kamu kuruluşlarındaki takım çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada öz-yönetim, öz-farkındalık, sosyal ilişki yönetimi ve sosyal farkındalık altdeğişkenlerini içeren duygusal zeka değişkeni ile kaynak araştırmacı, takım işçisi, fabrika, koordinatör, tamamlayıcı-sonlandırıcı, şekillendirici, uygulayıcı ve gözlemci-değerlendirici altdeğişkenlerini içeren takım rolleri değişkeni arasındaki ilişki incelenmiştir. Geçmişte takım çalışmasında yer almış 80 adet orta kademe yönetici ve uzmandan toplanan veriler SPSS programı kullanılarak istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Bulgular; duygusal zeka ile Kaynak-Araştırmacı, Takım İşçisi, Fabrika, Koordinatör, Tamamlayıcı-Sonlandırıcı, Uygulayıcı, Gözlemci-Değerlendirici takım rolleri arasında ilişkiye dair kanıt sağlarken; Duygusal zeka ile Şekillendirici takım rolü arasında herhangi bir ilişkinin varlığına rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study is researching team members relationships between emotional intelligence and team roles. Scope of the study is employees, who are working in teams of public institutions in Ankara. In this study relations are examined between Emotional Intelligence, which contains self-management, self-awareness, social management, social awareness and team roles, which contains resource investigator, team worker, plant, co-ordinator, completer-finisher, shaper, implementer, monitor-evaluator. Data was collected from 80 employees, who participated in teamwork as managers or experts and analyzed by using SPSS program. After analysis collected data, two cases have been observed: i. there are relationships between emotional intelligence and resource-investigator, team worker, plant, co-ordinator, completer-finisher, implementer, monitor-evaluator team roles. ii. there isn't a relationship between emotional intelligence and shaper team role.