Bireysel ve takım sporuyla uğraşan sporcular ile spor yapmayan bireylerin duygusal zeka ve liderlik özelliklerinin incelenmesi
Investigations on emotional intelligence and leadership characteristics of individuals lacking sport habits and athletes dealing with individual and team sports
  1. Tez No: 419376
  2. Yazar: SERHAT ÖZDENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, bireysel ve takım sporuyla uğraşan sporcular ile spor yapmayan bireylerin duygusal zekâ ve liderlik düzeyleri arasında bir farklılık olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubu Türkiye liglerinde çeşitli branşlarda elit düzeyde mücadele eden 403 sporcu ile 266 üniversite öğrencisinden oluşturulmuştur. Katılımcılara Bar-On (1997) tarafından geliştirilen ve Acar (2001) tarafından yeniden düzenlenen Likert tipi“Bar-On EQ-i Duygusal Zekâ Ölçeği”, Lee . Bolman ve Terence . Deal (1991) tarafından geliştirilen 2002 yılında Türkçeye çevrilmesi ve geçerlilik güvenirliği Mahçe Dereli tarafından yapılan Liderlik Yönelim Ölçeği ve“Kişisel Bilgiler Formu”uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, ölçekler için Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı, bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey HSD ve Pearson Korelasyon Katsayısı analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, araştırmaya katılan grupların, Duygusal Zekâ ve Liderlik Yönelim Ölçek puanları incelendiğinde, sporculara oranla spor yapmayan bireylerin puanlarının daha yüksek olduğu ve aralarındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan grupların cinsiyete göre, Duygusal Zekâ ve Liderlik puanları incelendiğinde kadın katılımcıların puanlarının, erkek katılımcılara oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmamızda araştırmaya katılan gruplar arasında yaşa göre duygusal zekâ ve liderlik düzeylerinde anlamlı farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate whether there is a difference between individual and team levels of emotional intelligence and leadership of individuals who engage in sports with athletes involved in sports. Research group was formed 403 athletes who compete in the elite league level in various fields in Turkey with students from 266 universities. Participants was applied Likert-type“Bar-On (EQ) Emotional Intelligence Scale”developed by Bar-On (1997), and by revised Acar (2001), Leadership Orientation Scale and“Personal Information Form”by developed Lee . Bolman and Terrence . Deal (1991), Leadership Orientation Scale that the reliability and validity translated into Turkish by made Mahçe Dereli in 2002 and“Personal Information Form”. The evaluation of the data was used frequency, mean, standard deviation, Cronbach's alpha reliability coefficient for the measure, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) for independent groups, HSD and Pearson Correlation Coefficient analysis methods. According to the findings, it was found to be statistically significant the groups surveyed that It had higher scores and the difference between it was found to be statistically significant when Emotional Intelligence and Leadership Orientation Scale scores were examined of individuals who engage in sports compared to athletes. By sex groups surveyed, when Emotional Intelligence and Leadership points are examined, it was found to be higher the women participants compared to male participants' scores. In our study, among the groups surveyed by age were observed significant differences emotional intelligence and leadership level.