The Changing face of Catholic Fiction and Graham Greene's place in it
Katolik Roman'ın değişen yüzü ve Graham Greene'in bu değişimdeki yeri
- Tez No: 43362
- Danışmanlar: PROF.DR. CHRİSTİNE KURUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
I I ÖZET Katolik romancılar, son zamanlara kadar yazın sanatını inançlarının ifadesinde bir araç olarak kullanma eğiliminde oldukları gerekçesiyle olumsuz eleştiri almışlardır. Bu eğilim romandaki realizm öğesine bir tehdit olarak algılanmış ve Katoliklerin iyi roman yazamayacağı fikri genel olarak kabul görmüştür. Bu olumsuz tepkiye rağmen, Katolik romancılar üretken olmuşlar ve Katolik olsun veya olmasın geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başarmışlardır. Bu yazarların arasında Graham Greene, Katolik imgeleri kullanarak realizm öğesini kaybetmeden iyi roman yazılabileceğini kanıtladığı için, edebiyat dünyasında seçkin bir yer edinmiştir. İlk dönem eserlerinde Greene, Tanrı' nın merhametindeki şaşırtıcı özellikleri ve günahkarları kendine döndürmek için izlediği yolları tema olarak işlemiştir. İkinci dönem eserlerinde daha paradoxaldir ve bu durum, Roma Katolik Kilisesinin üyeleri ile arasında var olan gerginliği artırmıştır.
Özet (Çeviri)
I I I ABSTRACT Until recent times Catholic novelists had been adversely criticized for tending to use fiction as an expression of their belief. This was regarded as a threat to 'realism' in the novel and it -was generally felt that Catholics could not produce good novels. Despite this negative reaction, Catholic novelists were prolific and managed to appeal to a wide range of readers, both Catholic and non-Catholic. Among them, Graham Greene was one of the most outstanding figures for he proved that it was possible to write good fiction using Catholic imagery without loss of realism. In the earlier novels he took as common themes the appalling strangness of mercy of God and the strange means he used to seduce sinners back to Him. A later work was more paradoxical and this enhanced the tension between himself and conservative members of the Roman Catholic Church.