Çevre sorunlarının uluslararasılaşması karşısında Dünya Bankası'nın değişen çevre politikaları
World Bank's changing environment policies in the context of the internationalization of environmental problems
- Tez No: 433629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Kurumsal değişim ile çevre konusunda önemli bir aktör haline gelen Dünya Bankası, özellikle az gelişmiş ülkelerin çevre koruma ve kalkınma politikalarını finanse etmek için ulusal düzeyde kamu yönetimini esas alan reformları desteklemektedir. Bu doğrultuda Banka, politika oluşturma sürecinde çevresel kaygıları göz önünde bulundurmaya başlamıştır. Fakat Dünya Bankası, çevre politikalarını güncellerken temel kuruluş felsefesinden esas itibariyle uzaklaşmamaktadır. Bu durum Dünya Bankası'nın çevre politikalarını araçsal ve piyasa yönelimli hale getirmektedir. Bu araştırmada küresel ölçekli mali bir kuruluş olan Dünya Bankası'nın çevre politikalarının analizi yapılmaktadır. Bu gelişmelerden hareketle bu tezin amacı Dünya Bankası'nın çevre sorunlarına çözüm mü ürettiği, yoksa çevre sorunlarının çözümünü de piyasalaştırarak kendisini ortaya çıkartan Bretton Woods'a uygun olarak ülkeleri bir dünya pazarıyla bütünleştirip küresel iktisadi büyümeyi mümkün kılacak şekilde pazar mı yarattığı sorunsalının tespit edilmesidir. Tezin temel problemi, Dünya Bankası'nın çevre sorunlarına çözüm bulma yönündeki çabalarının analizinin yapılmasıdır. Dünya Bankası'nın kuruluş amacından uzaklaşmadan kendini çevre üzerinden şekillendirirken esasında neyi amaçladığı tezin birincil sorusunu oluşturmaktadır. Çevre sorunlarının uluslararasılaşması bağlamında Dünya Bankası'nın değişen çevre politikalarının amacı, çevreyi korumak mı, yoksa kalkınma politikalarını gerçekleştirmek için çevreyi araçsallaştırıp araçsallaştırmamak mı sorununun tespiti bu tezin ikincil sorusunu oluşturmaktadır. Tez bulgularına göre Dünya Bankası'nı çevre sorunları ile ilgilenmeye iten başlıca iki neden bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, Banka'nın çevresel bozulma ile yoksulluk arasında güçlü bir ilişki bulunduğunun farkına varmasıdır. Diğer neden ise Banka'nın bugüne değin yürüttüğü, enerji, sanayi, altyapı, tarım projelerinin çevreye verdiği zararların giderek onarımı zor hale gelmesi ve bu duruma karşı gelişen güçlü muhalefettir.
Özet (Çeviri)
World Bank which has become an important actor on the subject of environment with the global change supports the reforms which take as basis the public management on the national scale in order to finance the environmental protection and development policies of the developing countries in particular. But, World Bank does not become distant away the fundamental foundation philosophy while updating its environmental policies.This situation makes the environmental policies of the World Bank instrumental and market-oriented. In this research, the analysis of the environmental policies of the World Bank which is a global-scaled financial corporation shall be performed. Starting from these developments, the purpose of this thesis is to determine the problematic whether the World Bank produced and brought some solutions for the mentioned environmental problems in question or whether it has created a market in the manner to make the global economical growth possible by means of integrating the countries with a world market in compliance with Bretton Woods which created itself or not. The basic problem of the thesis is that the analysis of the efforts of the World Bank for the purpose of finding a solution for the environmental problems. What is exactly purposed while forming itself on the environment without getting distant from the purpose of foundation by the World Bank constitutes the primary question of this thesis. The determination of the problem that if the purpose of the changing environmental policies of the World Bank with regard to getting international of the environmental problems is whether to protect the environment or to instrumentalize or not the environment in order to realize its development policies constitutes the secondary question of this thesis. According to thesis findings there are two principal reasons of pushing the World Bank to be concerned about the environmental problems. First of all is that the Bank is aware of the fact that there is a powerful correlation between the environmental deformation and poverty. Another reason is that the damages which are caused by the energy, industry, substructure and agricultural projects which are carried out by the Bank so far became quite difficult to be repaired and the strong opposition which has been developed against this situation as well.