Azerbaycan Türkiye dış ticaret ilişkilerinin incelenmesi: SWOT analizi
A stady on the trade relati̇on between Turkey and Azerbaijan: The SWOT analysi̇s
  1. Tez No: 433639
  2. Yazar: HUSEYN LATİFLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazandığı 25 yıllık süreç içinde Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri çok gelişmiş ve iki ülke birbirlerinin dış ticaretinde önemli yere sahip olmuşlardır. İki ülke arasında yapılan anlaşmalar, imzalanan protokoller ve artan dostluklar dış ticaret hacmini bir hayli büyütmüştür. Bu çalışma da genel olarak dış ticaret kavramları ele alınmış, daha sonra iki ülke arasındaki dış ticaret geniş bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye-Azerbaycan dış ticaret ilişkileri SWOT analizi kapsamında incelenmiştir. Çalışmada uygulanan SWOT analizi çerçevesinde, Türkiye'den Azerbaycan'a ihracat yapan firmalarla ile bir anket çalışması yapılmıştır. Farklı sektördeki firmalarla görüşülmüş ve Azerbaycan'a yapılan ticaretle ilgili sorular sorulmuştur. Çalışma sonucunda, sınırda oluşan sorunlara ve ulaşım maliyetlerine göre zayıf yönler, sektörel dağılıma ve coğrafi konuma göre güçlü yönler, kültüre göre fırsatların ve ülkelerin ekonomik istikrarına göre tehditlerin olduğu bulgularına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within 25 years of Azerbaijan's independence, its relationship with Turkey has improved greatly and both countries have played an important role in each others foreign trade. Through various forms of agreements, signed protocols and continuous partnership between both countries, foreign trade volume has grown a great deal. In this study, trade concepts are discussed and subsequently the foreign trade between both countries is broadly studied. In the third and final section, SWOT analysis has been employed to analyze the trade relations between Turkey and Azerbaijan. In the SWOT analysis applied, a survey was conducted on Turkish companies exporting goods and commodities to Azerbaijan. Different companies were interviewed and questions were asked regarding the trade situation in Azerbaijan. The study reached a conclusion that weakness emanating from problems at the border, sectoral distribution, geographical location, and culture poses a threat to the economic stability of the country