AB-Kosova ilişkileri
EU-Kosovo relations
  1. Tez No: 433638
  2. Yazar: EMRE TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sırbistan'a bağlı özerk bölge statüsünde iken soykırım benzeri uygulamalara maruz kalan ve NATO müdahalesi ardından 8 yıl süreyle uluslararası toplum tarafından yönetilen Kosova, 17 Şubat 2008'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Balkanlar'da siyasi istikrar ve düzenin devamı, Batı Balkanlar'daki anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması ve Batı ile AB bütünleşmesini kolaylaştıracak faktörlerden biri de Kosova'nın AB'ye katılımıdır. AB-Kosova ilişkilerinin incelendiği bu tezde, Kosova'nın bağımsızlıktan günümüze dış dünya ile ilişkileri ve özellikle AB bağlantısı analiz edilmiştir. Yeni devlet bir yandan uluslararası toplum tarafından tanınma mücadelesi verirken, öte yandan Avrupa bütünleşmesine dahil olma çabası içerisindedir. Kosova ile AB arasında en önemli sorunlardan birisi de AB üyesi 5 ülkenin Kosova'nın bağımsızlığını tanımamış olmasıdır. Sırbistan'ın fanatik milliyetçilikten uzaklaşıp Batı ile entegrasyona yönelmesi ve Kosova'nın bağımsızlığını zımnen tanıması, AB'nin bölgeye yönelik politikaları ve gelecek perspektifi bakımından önemlidir. Kosova'nın gelecekte AB'ye katılımı, hem bölgede barış ve istikrara hem de Avrupa bütünleşmesine katkı sağlayacaktır. Bu tezde esas itibarıyla Kosova ile Sırbistan arasındaki anlaşmazlıkların çözülüp çözülemeyeceği ve Kosova'nın İstikrar ve Ortaklık Süreci çerçevesinde AB'ye üye olup olamayacağı meselesi incelenmiştir. Tezin temel argümanı şudur: Kosova, 1 Ocak 2014 tarihinde İstikrar ve İşbirliği Antlaşması'na imza atarak üyelik yolunda tarihi bir dönemeci geride bırakmıştır. Ne var ki, Belgrad yönetimi ile ikili sorunların kısa vadede çözüme kavuşması mümkün gözükmemektedir. Ama orta vadede aralarında Kosova'nın da bulunduğu Batı Balkanlar'ın AB ile bütünleşmesi bölgede barış ve istikrar için tek yol olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Kosovo while belonged under autonomous statue of Serbia, had exposed to genocide and similar applications, though had been managed 8 years by international community after NATO intervention and finally declared its independence on 17 February 2008. Kosovo's accession to the EU is one of the factors that will faciliate maintenance of political stability and order in the Balkans, to resolve disputes in the Western Balkans and integrate with EU. In this thesis which examined the EU-Kosovo relations, were analyzed on Kosovo's relations with outside world and especially with EU connection from independence to today. This new state competes to be recognized by other states and on the hand struggles to become integrated in Europe. One of the most important issues between Kosovo and EU is that the five EU member states have not recognized the independence of country. Serbia's depart from fanatic nationalism and its gravitation towards integration with West as well as its implicitly recognition of Kosovo's independence have importance on EU's future perspective and policies over the region. Kosovo's accession to the EU in future will contribute for peace and stability in the region and as well as European integration. In this thesis virtually whether the disputes between Kosovo and Serbia will be resolved or not and Kosovo would be the member of the EU in the framework of the Stabilisation and Association Process was examined. The basic argument of this thesis is: Kosovo overtook a historical turning point with signing Stabilisation and Association Agreement on January 1, 2014. However, it is impossible to claim that mutual problem to be solved in short term with Belgrad adminstration. But in the midterm it is seen that the only way for peace and stability in the region depends on integration of Western Balkans including Kosovo with EU.