İşletmelerde bilgi teknolojileri (BT/IT) yetenekleri kavramı, önemi ve bt yeteneklerin geliştirilmesi üzerinde rol oynayan faktörler
  1. Tez No: 433670
  2. Yazar: HÜSEYİN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı Kaynak temelli yaklaşım çerçevesinde temel rekabet avantajı elde etmede temel yeteneklerden biri olarak kabul edilen Bilgi Teknolojileri (BT/IT) yetenekleri kavramını, bu yeteneğin işletmeler için önemini ve BT yeteneklerin geliştirilmesinde rol oynayan faktörleri ortaya koymaktır. Bu kapsamda; BT yeteneğinin geliştirilmesindeki öncül faktörler olarak kabul ettiğimiz Teknolojik Yönelim, Kaynak Desteği, Yönetsel Entegrasyonun temel BT yeteneğin iki boyutu olan Teknik BT yeteneği ve Beşeri BT yeteneği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, 2016 yılında Kocaeli, İstanbul ve Sakarya illerinde bulunan imalat ve hizmet sektöründe BT faaliyetlerini yürüten 60 çalışana uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan veriler IBM SPSS 20 programı ile analiz edilerek veriler Cronbach's Alpha analizi, Faktör Analizi, Korelasyon ve Regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma bulguları; (i) araştırma öncülleri olarak ele alınan Teknolojik Yönelim, Kaynak Desteği ve Yönetsel Entegrasyonun Beşeri BT Yeteneği üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu, ve (ii) bu öncüllerden sadece Kaynak Desteği ve Yönetsel Entegrasyonun Teknik BT Yeteneği ile pozitif ve anlamlı bir ilişki sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to explain the concept of Information Technologies (IT) competence, the benefits of it and the factors that can develop this competence for the firms in the course of resource based view and core competencies. For this reason we researched the effects of antecedents which are Technologic Orientation, Resource Commitment , Managerial involvement upon the Technical IT Knowledge and Human IT Resources which are the two dimensions of the core IT competence. The research took place with the participation of 60 IT personel whose firms works in the fields of production and service in the cities of Kocaeli, İstanbul and Sakarya at the year 2016. The data collected from the research tested with Cronbach's Alpha analysis, Factor analysis and Corelation and Regession Analysis with the help of the IBM SPSS 20. The findings from the analysis show that; (i) the antecedents of the research which are Resource Commitment, Managerial Involvement and Technologic Orientation have a positive and significant effect upon IT Human Resources and for the other dimension, (ii) only Resource Commitment and Managerial Involvement have a positive and significant effect upon IT Technical Knowledge.