Türkiye'de dışa açıklık ile kamu gelir ve harcamaları arasındaki ilişki
The relationship between openness and public revenues and public spending in Turkey
  1. Tez No: 433707
  2. Yazar: ELÇİN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küreselleşme süreci ile birlikte ekonomilerini dışa açan ülkelerin karşılaştığı durumlar birçok çalışmada ele alınmış ve dışa açıklığın farklı kriterler kullanılarak büyüme, enflasyon gibi makroekonomik göstergelerle olan ilişkileri sıklıkla incelenmiştir. Buna rağmen dışa açıklık ile kamu gelir veya giderleri arasındaki ilişkinin mevcudiyetine dair yapılan çalışmalarda değişkenler arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde analiz eden çalışma bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı Türkiye için bu değişkenler arasındaki ilişkinin mevcudiyetini araştırmaktır. Bu çalışmanın hazırlanması esnasında kavramsal olan ilk iki bölüm için literatür taraması yoluna gidilmiş, son bölümde de Türkiye'nin 1980-2010 yılları arasındaki dışa açıklık oranı ile vergi gelirleri, reel harcamalar ve transfer harcamaları olarak ikili bir sınıflandırmaya tabi tutulan kamu harcamaları arasındaki ilişkinin mevcudiyeti en küçük kareler yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda teoride sunulanlara paralel olarak Türkiye'de ilgili yıllar itibariyle dışa açıklık oranı ile vergi gelirleri, reel harcamalar ve transfer harcamaları arasında bir ilişkinin söz konusu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The situations faced by the countries that opened their economies to the rest of the world with globalization process have been addressed in several studies and the relationship of openness with macroeconomic indicators such as growth and inflation are often examined by using different criteria. Nevertheless, there is no study that analyzes the relationships between openness and public revenues or public spending in a comprehensive manner in studies which examines existence of the relationship between the variables. The purpose of this study is to investigate the existence of this relationship between the variables for Turkey. During the preparation of this study, existing literature is scanned for the first conceptual two sections, and the existence of the relationship between openness and tax revenues and public spending -which are subject to a binary classification as reel expenditures and transfer expenditures- between the years of 1980-2010 for Turkey were analyzed using the least squares method. As a result of this study, it is concluded that there exists a relationship between openness and tax revenues, reel expenditures and transfer expenditures in Turkey for the given period in line with those offered in theory.