Türkiye'de sosyal koruma harcamaları ile gelir dağılımı arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between social protection expenditures and income distribution in Turkey
  1. Tez No: 674123
  2. Yazar: GONCA BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Devletlerin kamu sosyal politikaları arasında sosyal koruma ve gelir dağılımı hedefleri bulunmaktadır. Sosyal koruma ve gelir dağılımına yönelik politikalar hem sosyal refaha katkı sağlamakta hem de kalkınma ve büyümeye eşlik etmektedir. Özellikle sosyal refah devleti yapısının benimsenmesi iktisadi açıdan büyümeyle birlikte sosyal refaha da erişme hedeflerini taşımaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de sosyal koruma harcamaları ve gelir dağılımı arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla simülasyon temelli öngörü yapılmıştır. Bu çerçevede sosyal koruma harcamalarının GSYH içindeki payı, işsizlik, enflasyon, GINI katsayısı, dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki payı ve dışa açıklık değişkenleri ile VAR modeli kurulmuştur. Analizde ilk olarak 2000-2019 dönemi tahmin edilmiş daha sonra 2020-2039 dönem dışı öngörüsü yapılmıştır. Ayrıca 2020-2039 dönemi öngörüsü iki ayrı senaryo geliştirilerek tekrarlanmıştır. Böylece varsayılan senaryo değişiklikleri durumunda değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public social policies of states include social protection and income distribution targets. Policies for social protection and income distribution both contribute to social welfare and accompany development and growth. In particular, the adoption of the social welfare state structure has the goals of achieving social welfare along with economic growth. In this study, simulation-based forecast was made in order to reveal the relationship between social protection expenditures and income distribution in Turkey. In this context, the VAR model was established with the share of social protection expenditures in GDP, unemployment, inflation, the GINI coefficient, the share of indirect taxes in total taxes and openness variables. In the analysis, firstly, the period of 2000-2019 was estimated, and then the forecast for the period of 2020-2039 was made. In addition, the forecast for the period of 2020-2039 was repeated by developing two different scenarios. Thus, the relationships between variables in case of default scenario changes were analyzed.