Rusya'nın güvenlik politikalarında Orta Asya
Central Asia in Russia's security policies
  1. Tez No: 433724
  2. Yazar: SERKAN MENGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SONER KARAGÜL, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Rusya'nın güvenlik politikalarında Orta Asya'ya yoğunlaşan bu çalışma, ülkenin son dönem bölgesel politikalarını ele almaktadır. Çalışma, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden itibaren, ülkenin savunma politikalarının kalıcı dinamiklerini bölgesel bağlamda tespit etmeyi amaç edinmiştir. Bu çerçevede, ülkenin güvenlik politikalarına yön veren gelişmeler ve resmi belgeler incelenerek; Rus savunma politikalarının genel yapısı içerisinde Orta Asya'nın anlaşılması hedeflenmiştir. Bu durum analiz edilirken de Soğuk Savaş sonrası Avrasya güvenlik kuşağında meydana gelen gelişmeler, stratejik zeminde devam eden rekabet koşulları, küresel çatışma dinamikleri ve Soğuk Savaş sonrası süreçte genişleyen savunma kuşağı esas alınmıştır. Moskova'nın artan güvenlik öncelikleri değerlendirilerek, ülkenin Orta Asya güvenlik stratejisinde işbirliği formüllerine ne ölçüde yer vereceği üzerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which concentrates on the case of Central Asia inthe Russian security policies scrutinizes the regional policies of the country in the last period. The study aims to ascertain the permanent dynamics of defense policies of the country in regional context after the dissolution of Soviet Union. In this context, it is aspired to elaborate Central Asia in the general structure of Russian defense policies through the examination of the developments influencing the country's security policies and the official documents. In analyzing this situation, the emerging developments in the Eurasia Security Zone in the post-Cold War period, competition conditions on the strategic ground, global conflict dynamics, and the expanding defense zone in the post-Cold War period are predicated on. That to what extent the country is going to give a place to cooperation formulas in Central Asia security strategy is focused in assessing Moscow's increasing security priorities