Meslek folkloru bağlamında Kurucaşile'de ahşap tekne yapımı geleneği
Wooden boat making tradition in Kurucasile in the context of occupational folklore
  1. Tez No: 873386
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM DOĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
“Meslek Folkloru Bağlamında Kurucaşile'de Ahşap tekne Yapımı Geleneği”başlıklı bu tezde, Kurucaşile bölgesinde bulunan ahşap tekne ustalarının halkbilimi ürünleri ele alınıp incelenmiştir. Çalışma, toplam dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; halk bilimi ve meslek folkloru hakkında bilgiler verilmiş, dünyada ve Türkiye'de ahşap tekne yapım geleneği folkloru hakkında yapılmış çalışmalar tanıtılmıştır. İkinci bölümde; araştırma sahasının tarihi, coğrafi ve kültürel durumu üzerine değinilmiştir. Kurucaşile'nin coğrafi ve kültürel özelliklerinin ahşap tekne yapımına etkisi hakkında bilgi ve izlenimlere yer verilmiştir. Kurucaşile'nin adı ve tarihi hakkında bilgiler verilmiş, tekne üretim yerleri hakkında tespitlerde bulunulmuştur. Üçüncü bölümde; Kurucaşile'de ahşap tekneciliğinin temsilcileri hakkında bilgiler verilmiş, tekne ustalığının evreleri, geçmişten günümüze ustalar, tekne ustalarının karşılaştığı sorunlar ve geleneğin dönüşümü hakkında izlenimler paylaşılmıştır. Dördüncü bölümde; Kurucaşile'de tekne yapım geleneği ve süreci ile ilgili bilgiler verilmiştir. Tekne inşa süreci, yapım teknikleri, kullanılan malzemeler, araç-gereçler, ve işletmeler bahsedilmiştir. Kurucaşile'deki ahşap teknecilik etrafında oluşan kültür ortamı değerlendirilmiştir. Son bölümde; ad folkloru, mesleki argo ve jargonlar gibi diğer halkbilimi ürünleri incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise; Kurucaşile'deki ahşap tekne ustalarının mesleki kültür içinde oluşturdukları halkbilim ürünleri detaylı bir biçimde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled 'Wooden Boat Making Tradition in Kurucasile in the Context of Occupational Folklore,' the folklore products of wooden boat masters within the borders of Kurucasile are discussed and examined. The study consists of four sections in total. In the first part, information about folklore and occupational folklore is provided, and studies on the folklore of the wooden boat building tradition in both the world and Turkey are introduced. In the second section, the research area's historical, geographical, and cultural context is discussed. Information and impressions about the effect of Kurucasile's geographical and historical features on wooden boat construction are provided. Information about the name and history of Kurucasile is provided, along with observations about boat manufacturing sites. In the third section, information is given about the representatives of wooden boat building in Kurucasile, the stages of boat building, the masters from the past to the present, the problems encountered by boat masters, and impressions about the transformation of the tradition are shared. The fourth section provides information about the tradition and process of boat building in Kurucasile. This includes the boat building process, construction techniques, materials used, tools and equipment, and businesses involved. The beliefs and practices formed around the wooden boat profession in Kurucasile have been evaluated in detail. In the last section, other folklore products such as name folklore, professional slang and jargon, folk cuisine, the wooden boat festival, and folk narratives have been examined. In the conclusion of the study, the folklore products created by the wooden boat masters in Kurucasile within their professional culture are evaluated in detail.