Ticari iş ve ticari işe bağlanan sonuçlar
Mercantile transaction and consequences connected to mercantile transaction
  1. Tez No: 441004
  2. Yazar: EREN ÇITIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türk Ticaret Kanununda ticari işin tanımı yapılmış, hangi işlerin ticari olduğu belirtilmiş ve buna bağlı olarak bazı önemli sonuçlar meydana gelmiştir. Özellikle teselsül karinesi ve ticari işlerde faiz, ticari işe bağlı önemli sonuçlar olarak zikredilebilir. Ticari iş sahasının belirlenmesi de önem arz eden hususlardan biridir. Zira ticari iş sahasının, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda ayrıntılı bir şekilde düzenlenen tüketici işlemi ile daraldığı görülmektedir. Bu sebeple ticari iş sahasının belirlenip, tüketici işleminin bu sahayı ne ölçüde daralttığının tayin edilmesi önem göstermektedir. Ticari iş sınırlarının belirlenmesi, ticari işe bağlanan önemli sonuçlardan biri olan faiz konusu ve buna bağlı olarak faiz oranlarının tayin edilmesi açısından da ehemmiyetlidir. Bu gayelerden hareketle bu çalışmanın birinci bölümünde ticari iş kavramı ağırlıklı olarak irdelenmeye çalışılmış, ikinci bölümde ise ticari iş sayılmaya bağlanan sonuçlar çerçevesinde teselsül karinesi, ticari işlere uygulanacak hükümler, uygulama sırası ve faize ilişkin sorunlar hakkında değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Definition of mercantile transaction made in the Turkish Commercial Code and stated which works related to business. Accordingly some important results take place. Especially presumption of solidarity and mercantile transaction's interest are important results of mercantile transaction. Stating of mercantile transaction's field is a important case. Because mercantile transaction's field restricted by Consumer Protection Code numbered 6502 which arranges consumer transaction detailed. For this reason stating mercantile transaction's field and finding mercantile transaction's restriction rate of mercantile transaction's field is important. Finding of mercantile transaction's field is important about interest which is a important consequence connected to mercantile transaction and interest rates. From this fact, in this study's first chapter we try to examine mercantile transaction concept, in second chapter within the scope of consequences connected to mercantile transaction we try to examine presumption of solidarity, provisions applicable to commercial transaction practice principle and issues relating to interest.