Yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenme yaklaşımlarının, yazma becerisi öz yeterliklerinin ve Türkçe yazma becerilerinin incelenmesi
An investigation of foreign students' learning approaches, self-efficacies in writing skills and their writing skills in Turkish
- Tez No: 433808
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ALYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada Türkçe hazırlık öğrenimi görmekte olan yabancı uyruklu öğrencilerin yazılı anlatım çalışmaları ve öğrenme yaklaşımları ile yazma becerisi öz yeterlikleri değerlendirilmiş; öğrencilerin öğrenme yaklaşımları, yazma becerisi öz yeterlikleri ve yazılı anlatım çalışmalarında yaptıkları hata tipleri belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim öğretim yılında Atatürk Üniversitesi DİLMER, İstanbul Üniversitesi DİLMER ve Gaziantep Üniversitesi TÖMER'de öğrenim gören C1 düzeyindeki öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilmemiş C1 düzeyindeki 172 öğrencinin tamamına ulaşılmıştır. Araştırma süresince ölçme aracı olarak araştırmacı tarafından alan uzmanı görüşleri alınarak seçilen "Yazılı Anlatım Çalışması, Büyükikiz (2010) tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Senemoğlu (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan; geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan Öğrenme Yaklaşımları ve Çalışma Becerileri Ölçeği ve Büyükikiz (2009) tarafından geliştirilen Yazma Becerisi Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesi sürecinde, hangi testlerin kullanılacağına karar verebilmek amacıyla öncelikle öğrenme yaklaşımları, yazma becerileri öz yeterlik ölçeğinden elde edilen değerlerin parametrik testlerin temel varsayımlarını karşılayıp karşılayamadıkları incelenmiştir. Bu bağlamda verilerin homojen dağılım sergileyip sergilemediğini belirlemek için Levene homojenlik testi ve normal dağılım için ise Kolmogorov Smirnov normallik testi yapılmıştır. Veri setinin normal dağılım gösterdiği belirlendiği için Bağımsız örneklemler için t testi ve Tek Faktörlü Varyans Analizi-ANOVA yapılarak veriler analiz edilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Değişkenler arasında anlamlı farklılıkların belirlendiği durumlarda çoklu karşılaştırma testlerinden Post Hoc Scheffe ve LSD testleri kullanılarak farkın kaynağı belirlenmeye çalışılmıştır. Veri analizinin tüm aşamalarında p=0.05 değeri kritik değer olarak kabul edilmiştir.Araştırma sonucunda, Türkçe hazırlık öğrenimi görmekte olan yabancı uyruklu öğrencilerin yazılı anlatım çalışmalarında yaptıkları hata tipleri belirlenmiş ve öğrenme yaklaşımları, yazma becerisi öz yeterlik algıları ile bunlar arasındaki ilişki ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the written expression studies, learning approaches and writing skill self-sufficiency of foreign students who receive Turkish preparation were assessed; learning approaches, writing skill self-sufficiency and the types of mistakes that the students make in written expression studies were determined. The target group of the research includes C1 level students receiving education in Atatürk University DİLMER, Istanbul University DİLMER and Gaziantep University TÖMER in 2013-2014 academic year. Sampling method was not used in the research and 172 students at C1 level were all included. During the research, in accordance with domain experts' opinions; Written Expression Study, Induvidual Knowledge Form developed by Büyükikiz (2010), Learning Approaches and Studying Skills Measure -adapted Turkish by Senemoğlu- of which validity and reliability studies were conducted and Writing Skill Self-Efficacy Measure developed by Büyükikiz (2009) were used as assessment and evaluation instruments. In the process of data analysis, in order to determine which tests would be used, learning approaches and the data collected by writing skills self-efficacy measure were tested as to whether they correspond basic assumptions of parametric tests. In this regard, in order to determine whether the data present homogeneous distribution, Levene homogeneity test and for normal distribution; Kolmogorov Smirnov normality test were used. As it was determined that the data set presents a normal distribution, the data were analysed with t test for independent samples and Single Factoral Variance Analysis, and relations between variances were established. For cases in which reasonable differences were established, By Post HocScheffe and LSD tests out of multiple comparison tests were used to state the source of the difference. The value of p=0.05 was recognized as the critical value in all of the data analysis steps.In the wake of the research, the types of mistakes that the foreign students at Turkish prep school make in written expression studies were determined; and the relation between learning approaches and writing skill self-sufficiency senses was revealed.