Fen bilgisi öğretmen adaylarının fotoelektrik olayı modellemeleri ve slow motion animasyonla öğrenmelerine yönelik bir araştırma
A research for prospectivescience teachers' learning with photoelectric modeling and slow motion animation
  1. Tez No: 433810
  2. Yazar: EMİNE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı; Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarının Fotoelektrik Olayı modellemeleri ve Slow Motion Animasyon ile öğrenmelerine yönelik etkisini incelemektir. Bu amaç çerçevesinde Slow Motion Animasyon tekniğinin öğrencilerin akademik başarıları, zihinsel model gelişimleri ve akılda kalıcılık etkisi araştırılacaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Fen bilgisi eğitiminde öğrenim gören ikinci sınıflar oluşturmaktadır. Fotoelektrik olay konusundaki uygulamaya 22 deney, 26'sı kontrol grubunu oluşturacak şekilde toplam 48 öğrenci katılmıştır. Uygulama, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, çoktan seçmeli Fotoelektrik olay Konusu Akademik Başarı Testi (FKABT), açık uçlu Fotoelektrik olay Konusu Zihinsel Model Testi (FKZMT), çoktan seçmeli Fotoelektrik olay Konusu Akılda Kalıcılık Testi (FKAKT) ve Slow Motion Animasyon Derinlemesine Görüşme Formu (SDG) yoluyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler bağımsız gruplar t-testi, nitel veriler frekans hesabı ile analiz edilmiştir. Uygulamada Slow Motion Animasyon tekniği kullanılarak fotoelektrik olay konusu modellenmiştir. Bu teknik 5 adım da animasyon yapma yöntemine göre uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular Slow Motion Animasyon tekniği ile modellemenin öğretmen adaylarının akademik başarılarına, zihinsel modellerinin oluşumuna, akılda kalıcılığa etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak Slow Motion Animasyon tekniği ile öğrenimin fotoelektrik olay konusundaki akademik başarılarının arttırdığı, zihinsel model oluşumunu geliştirdiği ve akılda kalıcılığa etkisi olduğunu göstermektedir. Öğretmen adayları, görüşme verilerinde Slow Motion Animasyon tekniğinin fen konularının öğreniminde etkili bir yöntem olduğu yönünde olumlu görüş belirtmişlerdir. Elde edilen sonuçlara dayanılarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of Photoelectric modeling and Slow Motion Animation on prospective science teachers'. In order to achieve this aim, students' academic achievement, the mental model development and retention effect were explored through Slow Motion animation technique. The sample of study consisted of 48 second years science education students attending to Faculty of Education in Kahramanmaras Sutcu Imam University, and classified as experimental (n=22) and control (n=26) groups. This study was implemented during the spring term of 2014-2015 academic years. This research was designed in the form of mixed method containing both qualitative and quantitative research methods. The data were collected via Photoelectric Subject Academic Achievement Test (PSAAT), open-ended Photoelectric Subject Mental Model Test (PSMMT), Photoelectric Subject Retention Test (PSRT), and Slow Motion Animation Depth Interview (SDI). The data were quantitatively analyzed for Independent t-test, whereas the frequencies of qualitative data were computed.Photoelectric subject was also modelled using Slow Motion Animation technique applied in 5 steps according to the method of making animation. The findings revealed that Slow Motion Animation technique and modeling were effective on prospective teachers' academic achievement, mental model of the formation and retention. In addition, Slow Motion animation technique increased the academic achievement in the photoelectric effect, enhanced the formation of mental models, and indicated a considerable impact on sustainability in mind.Prospective teachers in the interview reported positive opinions that Slow Motion animation technique was an effective method in learning science subjects. The study also gave some suggestions for science teachers.