Lise öğrencilerinde okul tükenmişliği ile depresif belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study of the relationship between depressive symptoms and school burnout in high school students
  1. Tez No: 433847
  2. Yazar: LOKMAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinde okul tükenmişliği ile depresif belirtiler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Araştırma, ilişkisel tarama modeli türünde betimsel bir çalışmadır. İlişkisel tarama modelleri iki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkilerin betimlendiği ve derinlemesine analiz edildiği araştırmalardır. Araştırmada okul tükenmişliği ile depresyon ve anksiyete arasındaki betimsel ve yordayıcı ilişkiler incelenmiştir. Çalışma grubunun seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmanın çalışma grubunu Erzurum il merkezindeki liselerde öğrenim görmekte olan 712 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Okul Tükenmişliği Ölçeği, Depresif Belirtiler Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada; okul tükenmişliğinin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, barınma yeri ve okulda düzenlenen spor etkinliklerine katılma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılaşmalar gösterdiği tespit edilmiştir. Depresyon ve anksiyetenin ise okulda düzenlenen spor etkinliklerine katılma ve okul dışında düzenlenen sosyal-kültürel etkinliklere katılma değişkenlerine göre anlamlı farklılaşmalar gösterdiği bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda; okul tükenmişliği ile depresyon ve anksiyete arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiş, okul tükenmişliğinin depresyon ve anksiyetenin anlamlı bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde bulgular doğrultusunda, okul tükenmişliğinin depresyon ve anksiyete için önemli bir risk faktörü olduğu ve okul tükenmişliği ile depresyon ve anksiyetenin ilgili değişkenlere göre anlamlı farklılaşmalar gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study the correlations between school burnout and depressive symptoms in high school students are examined.The research is a descriptive study in the relational screening model type. The relational screening models are the studies in which two or more variants' correlations are described and analyzed deeply. Descriptive and predictive relationships between school burnout with depression and anxiety were examined in this study. For chossing the study group convenience sampling method has been used. For this purpose, the study group of this research is consist of 712 students who study high school which are all located in the city center of Erzurum. As data collecting tools, School Burnout Scales, Depressive Symptoms Scales and Personal Information Forms which has been developed by researcher have been used. In the research; it is determined that school burnout show meaningful differentiations according to sex, age, class level, housing condition and the sport activies which are organized in school. It is found that depression and anxiety show differentiations according the spor activies which are organized in school and the social-cultural activies which are organized out of school. As a result of analyzes; it is determined that there are positive and significant correlations between school burnout with depression and anxiety and it is determined that school burnout is a significant predictor for depression and anxiety. According to the findings of the research, it could be said that school burnout is a significant risk factor for depression and anxiety, school burnout with depression and anxiety show significant differentiations in terms of concerned variants.