Türkiye finansal raporlama standartları'nın ilk uygulaması (TFRS 1) çerçevesinde finansal durum tablosunun düzenlenmesi: Çaykur Araklı Çay Fabrikası örneği
In the scope of first time adoption of Turkey financial reporting standards (TFRS 1) regulation of the statement of financial position: The case of Çaykur Araklı Tea Factory
- Tez No: 433886
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Finansal raporlama standartları, ülkeleri çeşitli faktörlerle etkileyebilmektedir. Avrupa Birliği, ülkelerin muhasebe standartlarına geçişini etkileyen önemli bir faktör olarak görülebilir. AB uyum sürecinin gerektirdiği standartlaştırma çalışmaları nedeniyle Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu'nun yayınladığı finansal raporlama standartlarına geçiş yapmak durumunda kalan ülkelerden biri de Türkiye'dir. Bu standartlaştırma sürecinde Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun son yaptığı düzenlemelerle sermayesinin tamamı kamuya ait olan ÇAYKUR, 01.01.2016 tarihinden itibaren bağımsız denetime tabi olmuş ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları'na göre raporlama yapmayı seçmiştir. Bu çalışmada ÇAYKUR'un üretim birimlerinden biri olan Araklı Çay Fabrikası'nın finansal durum tabloları TFRS 1 Türkiye Finansal Raporlama Standartları'nın İlk Uygulaması Standardı kapsamında TMS/TFRS'ye uyarlanmış ve uyumlaştırma sürecinde kurumun ve çalışanların TMS/TFRS farkındalıkları oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak; işletmenin önceki muhasebe ilkelerine göre düzenlediği finansal raporlarının gerçeği yansıtmayacak şekilde ve/veya hatalı sunulduğu, buna bağlı olarak da önemli çeviri farklarının oluştuğu, işletmenin geçiş sürecinde TMS/TFRS bilgi yeterliliği konusunda sorunlar yaşayacağı ve bu konuda ciddi eğitime ihtiyacı olduğu gibi bulgular elde edilmiştir. Ayrıca bu sorunların çözümünde üniversitelerin ve denetim firmalarının gerçekleştireceği yazılı kaynakların ve eğitim seminerlerinin uyumlaştırma sürecinde önemli katkılar sağlayacağı ve gerekli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Financial reporting standards can affect countries in various ways. The European Union (EU) can be seen as a significant factor, which can affect those countries to impose the accounting standards. Due to the standardization procedure of the EU integration process, Turkey is one of the remaining countries that must to switch to the financial reporting standards, which was issued by the International Accounting Standard Board. In this standardization process, because of the last arrangements put into practise by the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority, ÇAYKUR, whose all capital owned by government, has been forced to independent audit process and chosen to report according to TFRS since 01.01.2016. In this study, as one of ÇAYKUR's production units, Araklı Tea Factory's balance sheets are adapted to the TAS/TFRS under the TFRS 1 First-time Adoption of Turkey Financial Reporting Standards and it is strived to raise an awareness of TAS/TFRS for the ÇAYKUR and its employees. As a result, it is detected that company's previous financial reports were presented incorrectly or inexactly. Therefore, considerable translation differences have occurred. In that regard, the company is highly suffer lack of information regarding the TAS/TFRS so serious instructions about the subject are needed. Furthermore, it can be argued that seminars and written sources, which organised by the audit firms and universities, would make a considerable contribution to the adaptation process and further researches.