Türkiye finansal raporlama standartları ve büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardı arasındaki farkların finansal analize etkisi ve bir uygulama
The impact of the differences between Turkish financial reporting standards and financial reporting standard for large and medium size entities on financial analysis and an appllication
- Tez No: 701070
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PAMUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 471
Özet
Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS), Kamu Gözetimi Kurumu tarafından ilk olarak 29 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanmış ve 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlayan hesap dönemleri için yürürlüğe girmiştir. 30 Mart 2021 tarihinde ise, yeni sürümü yayımlanarak 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlayan hesap dönemleri için yürürlüğe girmiştir. BOBİ FRS, bağımsız denetime tabi olup Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına (TFRS) göre finansal tablolarını hazırlamayan işletmeler için geçerli olup ve konsolide ve bireysel finansal tabloların gerçeğe uygun, ihtiyaca uygun ve karşılaştırmalı bilgi sağlamasını hedeflemektedir. BOBİ FRS'nin Türkiye'de birçok işletme tarafından uygulanacağı göz önüne alındığında, TFRS ile farklılıklarının iyi anlaşılması finansal tablo hazırlayıcıları ve kullanıcıları tarafından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, BOBİ FRS ile TFRS hükümleri içerik analizi kullanılarak karşılaştırılmış ve TFRS'ye göre farklılıklar ortaya konmuştur. Daha sonrasında bu farklılıkların, finansal analiz üzerine etkileri incelenmiş ve kullanıcıların kararları üzerine olası etkileri tartışılmıştır. Uygulama bölümünde ise büyük işletme statüsündeki örnek bir şirket üzerinden gidilerek, ortaya çıkan sonuçların finansal analize etkileri incelenmiştir. Çalışma, BOBİ FRS'nin daha az maliyetli ve uygulaması daha kolay standartlar içerdiğini ama TFRS ile olan farklılıkların, finansal analiz üzerine etkisinin karar alma aşamasında önemli ve yanıltıcı olabileceğini göstermektedir. Finansal tablo kullanıcılarının finansal analiz yaparken bu farklılıklardan haberdar olmaları sağlıklı karar almalarını sağlayacaktır. Bu çalışmada ayrıca, iki standart arasındaki farklılıkların giderilmesi amacıyla çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial Reporting Standard for Large and Medium Size Entities (FRS LMS) was first published on 29 July 2017 by Turkish Public Oversight Authority and was effective from the periods starting from 1 January 2018. Updated 2021 version was published on 30 March 2021 and is effective from the periods starting from 1 January 2021. The scope of FRS LMS covers the entities subject to independent audit and that do not apply Turkish Financial Reporting Standards (TFRS). The objective of the FRS LMS is to provide relevant, faithful and comparable financial information about the entity's individual and consolidated financial statements. Since the widespread usage of FRS LMS is highly probable in the following periods, it is very important that preparers and users of new standard should have a deep understanding for the differences between TFRS and FRS LMS. In this study, standards and provisions of TFRS and FRS LMS were compared, and differences were determined based on content analysis. In the application part, impact of the differences between two standards on the financial analysis were evaluated through a case analysis of a hypothetical large entity. The study shows that the differences between two standards in providing financial information may be material and misleading in decision making process of users of financial statements. It is quite important that users are aware of those differences to make appropriate decisions in providing resources to an entity. In this study, solution proposals were also presented to reduce the differences between two accounting standards.