Otel işletmelerinde hizmet kalitesinin değerlendirilmesi için bulanık çok kriterli karar verme yönteminin kullanılması
Using a fuzzy MCDM model for evaluating service quality in hotel business
- Tez No: 433898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Küreselleşme ile birlikte hayatın her alanında 'karar vermek' çok daha zor ve karmaşık bir süreç haline gelmiştir. Özellikle 'seçim' problemlerinde insanoğlu, birden çok alternatif arasında seçim yaparken çok sayıda kriteri aynı anda değerlendirmek zorundadır. Bir karar verirken bir çok kriteri birlikte inceleyen yöntemlere Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) Yöntemleri denir. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren aynı düzeyde 5 adet otel işletmesinin hizmet kaliteleri değerlendirebilmek ve bu değerlendirme sonuçlarına göre alternatifler arasından en iyi olanı seçebilmek için bir bulanık çkkv yöntemi olan Bulanık-Moora yöntemi, kriter ağırlıklarını hesaplamada farklı bir bakış açısı ile zenginleştirilerek sunulmuştur. Çalışmanın amacı yukarıda da belirtildiği gibi, incelenen otellerin hizmet kalitelerini değerlendirerek alternatifler arasından en iyi olanı seçmektir.
Özet (Çeviri)
With the globalizing the decision making has become harder and more complicated process in every field of life. People have to make a choice among alternatives by taking into consideration many different evaluation criteria together especially at chose problems. The method used for analysing the evaluating many different criterias is called multi-criteria decision making methods.This paper presents an application of Fuzzy Moora method which is one of multi-criteria decision making methods. Fuzzy Moora method is tried to develope with a different approach about weight calculating. The aim of this study as mentioned above is to find a best hotel while assessing the quality of hotel services in Turkey.