Design and evaluation of a continuum robot with extendable balloons
Uzayabilen balonlu bir sürem robotun tasarımı ve değerlendirilmesi
- Tez No: 433974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, uzayabilen balonlar tarafından çalıştırılan özgün bir sürem robotu sunulmuştur. Robot iki kısımdan oluşmaktadır; uç ve esnek şaft. Balonlar gevşek kısımlarından uca iliştirilmiştir. Kullanılan balonlar, çaplarında kayda değer bir değişme olmadan büyük miktarlarda uzayabilmektedir. İki balon boylamasına uzayabilen ama radyal olarak esnemeyen, uzayabilen bir şaftın içine yerleştirildiğinde, radyal uzama kısıtlanmakta ve serbest uzama sağlamaktadır. Balonlar şiştikçe bağlı oldukları uç kısma bir kuvvet uygulamaktadırlar. Bu kuvvet ucu ileri doğru iter ve robotun boylamasına uzamasını ve gevşek kısmın bir miktarını geri çekmesini sağlar. Balonlara hava, bir hava kompresörü ile verilmekte ve bu havanın akış miktarı her balon için bağımsız olarak solenoid vanalara verilen Darbe Genişlik Modülasyonu sinyalleri ile kontrol edilmektedir. Balonlardaki hava hacmini farklı miktarlarda değiştirmek robotun dönmesini ve dolayısıyla özellikle uzun ve dar ortamlarda yönlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Şişme sırasında balonların mekanik özellikleri analiz edilmiştir. Önerilen robot tipi, keşif veya tıbbi amaçlar gibi birçok uygulamada kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel continuum robot actuated with extendable balloons is presented. The robot is composed of two parts; the tip and the flexible shaft. The balloons are attached to the tip from their slack sections. The utilized balloons are able to extend much in length without having a significant change in diameter. Employing two balloons in an axially extendable, radially rigid flexible shaft, radial strain becomes constricted; allowing free elongation. As inflated, the balloons apply a force on the wall of the tip, on which they are attached. This force pushes the tip forward, enabling the robot to elongate in longitudinal direction and take some of the slack back. The air is supplied to the balloons by an air compressor and its flow rate to each balloon can be independently controlled by solenoid valves via Pulse Width Modulation (PWM) signals. Changing the air volumes differently in each balloon orients the robot, allowing navigation in substantially long and narrow environments. Mechanical properties of different balloons are analyzed during inflation. Afterwards, the robot is subjected to open field and maze-like environment navigation tests. The proposed type of robots can be used in many applications such as exploratory or medical purposes by having necessary tools attached to the tip.