Ihlara Vadisi (Aksaray) Tipulidae (Diptera) faunasının belirlenmesi
Tipulidae (Diptera) fauna of Ihlara Valley (Aksaray)
  1. Tez No: 434162
  2. Yazar: YILDIZ YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, 2015 yılı Nisan-Ekim ayları arasında 2016 yılının Nisan ve Mayıs aylarında Ihlara Vadisi'nden (Aksaray) ve çevresinden toplanan 3056 ergin Tipulid örneğine dayanmaktadır. Bu araştırmada 25 takson belirlenmiştir. Tipula (Lunatipula) fascipennis Meigen, 1818 Türkiye Tipulidae faunası için ilk kayıttır. Tipula (Lunatipula) borysthenica Savchenko, 1954 Aksaray ilinden 2. kez kaydedilirken, diğer 24 takson araştırma alanından ilk kez bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on 3056 adult tipulid samples collected from Ihlara Valley (Aksaray) and its surroundings between April-October, 2015 and April-May, 2016. Twenty five taxa was found in this study. Tipula (Lunatipula) fascipennis Meigen, 1818 is a new record for Turkish Tipulidae fauna. Other 24 taxa was recorded for the first time from the research area and Tipula (Lunatipula) borysthenica Savchenko, 1954 was recorded for the second time from Aksaray province.