Finding hidden hierarchy in social networks
Sosyal ağlarda gizli hiyerarşiyi bulma
  1. Tez No: 434196
  2. Yazar: SÜREYYA EMRE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA GEDİK, YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN KUYZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
İnsanlar arasındaki katmanlara ayrışma daha önceden çalışılmış bir konudur ve bu ayrışma sosyal ağlardaki ilişkileri de etkilemektedir. Online sosyal ağlardaki ilişkilerin insanlar arasındaki bağlantılar olduğundan yola çıkarsak, benzer sosyal katmanlar ve ayrışma sosyal ağlarda da bulunmaktadır. Bu tezde, sosyal ağlardaki gizli hiyerarşiyi bulmaya çalışıyoruz. Bu sorunu çözmek için motivasyonumuz, reklam veya ilan vermek için kullanıcıların seviyelere ayrılması gerekmesidir. Problemimizi kullanıcıları 3 ana metriğimizi düşük seviyede tutacak şekilde seviyelere bölmek şeklinde tanımlayabiliriz. Bu metrikler: ağdaki tersine bağlantılardan dolayı oluşan agony, yüksek seviyedeki kullanıcıları az etkisi olmasından oluşan support disorder ve aynı seviyedeki kullanıcıların farklı miktarda etkileri olmasından kaynaklanan support imbalance. Birkaç sezgisel algoritma kullanarak bu problemi çözmeye çalıştık. Algoritmalarımızın kalitesini ve çalışma sürelerini gerçekte varolan ağlar ve sentetik olarak üretilmiş ağlar üzerinde test ettik.
Özet (Çeviri)
Stratification among humans is a well studied concept that significantly impacts how social connections are shaped. Given that on-line social networks capture social connections among people, similar structure exist in these networks with respect to the presence of social hierarchies. In this thesis we study the problem of finding hidden hierarchies in social networks, in the form of social levels. The problem is motivated by the need for stratification for social advertising. We formulate the problem into dividing the users of a social network into levels, such that three main metrics are minimized: agony induced by the reverse links in the hierarchy, support disorder resulting from users in higher levels having less impact, and support imbalance resulting from users in the same level having diverse impact. We developed several heuristic algorithms to solve the problem at real-world scales. We present an evaluation that showcases the result quality and running time performance of our algorithms on real-world as well as synthetically generated graphs.