Sistem yaklaşımına göre Özbekistan eğitim sistemi
Uzbekistan education system according the system approachment
- Tez No: 43421
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Özbekistan Eğitim Sistemi ' nin sistem kuramına göre tanımlamaktır. Araştırma evrenini Özbekistan Eğitim Sistemi 'nin merkez örgütü ve ilk, orta öğretim alt sistemleri oluştur maktadır. Araştırmanın verileri, Özbekistan Cumhuriyet i ' nin bağımsızlığına kavuştuktan sonraki yönetsel düzenlenmelerin taranması ve ayrıca yetkililerle yapılan görüşmeler* yoluyla elde edilmiştir. Ulaşılan bulgular sistem yaklaşımının dört boyutuna (girdi, isleme, çıktı, kontrol) dayalı olarak açıklanmıştır. Araştırma bulgularına göre, Özbekistan Eğitim Sistemi..genelde sistem özelliğini göstermektedir. Alt sistemlerdeki ve dış sistemlerdeki değişiklikler ve aksaklıklar sistemi etkilemektedir. Özbekistan Eğitiminde sistemin de alt sistemlerin iyileştirilmesi için getirilen önerilerden bazıları şunlar dır: (1) Özbekistan'da,“öğretmen Geliştirme”okullarına“Eğitim Yönetimi”dersi konulması gerekir, (2) ülkedeki okullarda görevli tüm öğretmenlerin hizmet içi eğitimden geçirilmeleri gerekir. (3) Özbekistan Eğitim Sistemi 'ne geri besleme hizmetini veren denetim alt sisteminin yapı ve işleyişinin yeniden düzenlenmesi gerekir. (4) Eğitim örgütlenmesi sistem yaklaşımına göre çözümlenip birleştirilmelidir. (5) üretim, alışveriş, uyarlama, yaşatma ve yönetim alt sistemleri olmalıdır. Sistemin dış çevresindeki değişikliklere uyum sağlaması için: (6) Özbekistan Eğitim Sistemi 'nin alt sistemini oluşturan okullar çevreye daha acık olmaları ve çevresiyle etkili ilişki kurmaları için kendi alanında çevreye yönelik yayın yapmaları gerekir. (7) Okullai'da iletişim sistemi geliştirilmelidir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aimes to detirmine Uzbekistan Educational Sistem according to the system theory. The core of this research is the central organization, primary and secondary education subsystems of the Uzbekistan Education System. The data of this research were obtained by scanning administrational documents which were published after declearing the independense of Uzbekistan, and from the interviews with competents. The obtained data were interpreted by using four dimension of system approachment (input, processing, output, control). Accoding to the results of research, in general Uzbekistan Educational System has system features. Differen- ceses and deficiencies in sub and exterior systems influense the whole faults system. There follow some suggestions which can be considered in order to inprove the system and subsystems of Uzbekistan Educational System. (1) The subject“Educational Management”should be added to academik program of“Teachers development Schools”, (2) all working teachers in Uzbekistan are to take professional development courses. (3) The structure and mfunctionsof the control subsystems which carries back-feed service in Uzbekistan Educational System should be rearranged (4) The organization of education system should be analysed and unified according to system approachment principles. (5) There should be production, dealing, adaption and admi nistration subsystems in Uzbekistan Education System. To fit the system to the changes of exterior environ ment, the following is to be done. (6) îrı order to be more open and to cooperate with environment schools that form the subsystem of Uzbekistan Education System should carry out environment oriented broadcasting. (7) A communication system should be developed in schools. IV