Tüketim teorilerinin karşılaştırılması (Mutlak Gelir Hipotezi, Nisbi Gelir Hipotezi, Sürekli Gelir Hipotezi; Yaşam Boyu Gelir Hipotezi)
Comparing of the consumption theories (Absolute Income Hypothesis, Relative Income Hypothesis, Permanent Income Hypothesis, Life Cycle Hypothesis)
- Tez No: 43423
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
1930'1u yılların ikinci yansından itibaren önem kazanmaya başlayan makro ekonomik tüketim teorileri, günümüzde üzerinde en fazla çalışılan ve sürekli geliştirilen konuların arasındadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri, tüketim harcamalarının, toplam geliri belirlemede çok büyük bir paya sahip olduğunun kabul edilmesidir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak, tüketim harcamalarım belirleyen ve etkileyen faktörlerin neler olduğunu araştırmak önem kazanmaktadır. Bu araştırmalar, literatüre dört önemli makro tüketim teorisi kazandırmıştır. "Bunlar Mutlak Gelir Hipotezi, Nisbi Gelir Hipotezi, Sürekli Gelir Hipotezi ve Yaşam Boyu Gelir Hipotezi'dir. Bu çalışmada, yukarıda bahsedilen dört tüketim teorisinin varsayımları itibariyle karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak Birinci Bölüm'de tüketim teorileri, tüketimi tayin eden ve etkileyen faktörler açısından ele alınmaktadır. Çalışmanın temel ağırlığım, bu bölümün ilk kısmında yer alan, tüketimi tayin eden faktörler konusu oluşturmaktadır. Bu bölümde tüketim teorileri, temel varsayımları ve tüketim fonksiyonları açısından ele alınmaktadırlar. İkinci ve Üçüncü Bölümlerde, Birinci Bölümde incelenen bilgilerin ışığında, tüketim teorilerinin mikro ekonomik temelleri ve tüketim fonksiyonu paradoksu konulan araştırılmaktadır. Dördüncü Bölüm'de, tüketim teorilerinin varsayım ve yöntemlerine yönelik eleştirilere ve tüketim literatüründeki yeni gelişmelere yer verilmektedir. Bunlar Rastgele Yürüyüş Hipotezi, likidite kısıtlamaları ve aşın duyarlılık bulgusudur. Tüketim- teorilerinin benzeşen ve farklılaşan yönlerinin araştırıldığı bu çalışmada, Mutlak Gelir Hipotezinin, diğer tüketim teorileri için bir referans teorisi olma özelliği taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Çünkü Nisbi Gelir Hipotezi, Sürekli Gelir Hipotezi ve Yaşam Boyu Gelir Hipotezi'nin geliştirilmelerinin en önemli nedenlerinden biri, Mutlak Gelir Hipotezi ile ilgili ampirik çalışmalar neticesinde ortaya çıkan tüketim fonksiyonu paradoksunu açıklamaktır. Ancak her üç teori de bu konuya farklıII yaklaşmaktadırlar. Nisbi Gelir Hipotezini, diğer tüketim teorilerinden ayıran en belirgin özelliği, tüketici davranışlarının birbirine bağımlı olduğunu varsaymasıdır. Sürekli Gelir Hipotezinin en belirgin özelliği, hanehalkının sonsuz uzun bir yaşam ufkuna sahip olduğu ve tüketim kararım çok uzun dönemli olarak belirlediğini kabul etmesidir. Yaşam Boyu Gelir Hipotezi ise hanehalkının yaşım ve tasarruf yapma güdülerim tüketim fonksiyonuna dahil ederek, diğer tüketim teorilerinden ayrılmaktadır. Bu farklı varsayımlar neticesinde tüketim fonksiyonu paradoksu ile ilgili açıklamaları da birbirlerinden farklılaşmaktadır. Bu farklılıklar tüketim teorilerinin, para ve maliye politikası uygulamalarının tüketim üzerinde ortaya çıkarabileceği etkiler konusunda da farklılaşmalarına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumption theories in econoomics on which there are extensive discussions have become popular since the second half of 1930's. Recognizing the importance of these theories in determining the total income has been the main reason for this evaluation. It is important, thus, to examine which factors determine and affect the consumption expenditures. As a result of the research on this subject four important macroeconomic consumption theories has been developed, including the Absolute Income Hypothesis, the Relative Income Hypothesis, the Permanent Income Hypothesis, and the Life Cycle Hypothesis. Comparing these consumption theories mentioned above in terms of their assumptions is the goal of our study. Section I considers the consumption theories with respect to the variables included in them. Analyzing the factors determining the consumption which forms the first part of this section will be the main issue in the present study since this section focuses on the basic assumptions and the structural characteristics of the theories. Section II and EI examine the microeconomic foundations of consumption theories and the consumption function paradox in the light of the findings introduced İn the previous section. Section IV contains the critiques to the assumptions and the methods of the consumption theories, and the new developments in the consumption literature, Random Walk Hypothesis, liquidity constraints, and excess-sensitivity approaches. Our study in which the similar and different characteristics of the theories will be studied concludes that the Absolute Income Hypothesis can be thought as a reference theory to the others. Explaining the consumption paradox obtained in the empirical studies on the Absolute Income Hypothesis has been one of the major reasons for the Relative Income, the Permanent Income, and the Life Cycle Hypothesis to have been developed. The approaches used in these three theories, however, are different in explaining this paradox. It is the assumption that the consumer behaviours areIV dependent with each other to make the Relative Income Hypothesis different from the other theories. The special feature of the Permanent Income Hypothesis is the acceptance that households have infinite time horizon and make some consumption decisions in the long-run. The distinguished characteristic of the life cycle hypothesis is that it contains the age of private agents and their incentives to save. Having different assumptions make the explanations of these theories on the consumption function paradox distinct. Therefore, these theories have different evaluations about the relative effectiveness of the monetary and fiscal policies.