Testing the effects of TVNS neuromodulation of food reward cycle via gut-brain signals with EEGg
TVNS nöromudülasyonunun sindirim sistemi ve beyin sinyalleri üzerinden yemek ödül döngüsüne etkilerinin EEG ile incelenmesi
- Tez No: 941645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR, DOÇ. DR. BURCU AYŞEN ÜRGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Neurology, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yeme davranışı, birçok faktörün yanı sıra, kompleks tat tercihleri ve bağırsak-beyin iletişimi tarafından şekillendirilir. Kompleks tat algısı, ağız ve burun boşluğundaki reseptörlerle etkileşim sonucu oluşur; yiyecek yutulduktan sonra ise bağırsaktaki enteroreseptörlere bağlanır. Bir aşırı yeme modeline göre, bağırsak-beyin eksininin ana yolu olan vagus siniri (VN), yüksek kalorili gıdalara karşı duyarsızlaşarak daha fazla aşırı yemeyi tetikleyebilir. Bu duyarsızlaşmanın, VN'nin elektriksel uyarımıyla (VNS) tersine çevrilebileceği düşünülmektedir. Epilepsi hastalarında invaziv VNS (iVNS) uygulaması, iştah azalması ve kilo kaybıyla ilişkilendirilmiştir. İnvazif olmayan VNS (nVNS) yöntemleriyle elde edilen ön bulgular da benzer bir etkiyi (yüksek yağlı çikolatalı pudinge olan tercihin azalması) göstermiştir; ancak bu duyarsızlaşmanın tersine dönme mekanizması henüz net değildir. Bu çalışma, transkutanöz VNS (tVNS), paralel davranışsal değerlendirmeler ve yağ/şeker içeren lezzetli bir çikolatalı milkshake'in yudumlanıp yutulması sırasında kaydedilen EEG verileri kullanılarak söz konusu mekanizmaları aydınlatmayı amaçlamaktadır. tVNS'in beyin elektrofizyolojisi üzerindeki etkisini incelemek için, vagus sinirin aurikular dalının (ABVN) uyarımı öncesinde, sırasında ve sonrasında EEG kayıtları alınmıştır. Ayrıca, hem dinlenme durumunda (uyarım öncesi, sırası ve sonrası) hem de çikolatalı süt yudumlama sırasında (uyarım öncesi ve sırasında) EEG ölçümleri yapılmıştır. Dinlenme halindeki kayıtlar, tVNS'nin gıda ödül hissiyle ilişkili beyin dalgaları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla karşılaştırılmıştır. Yutma anına senkronize edilen olayla ilişkili potansiyeller (ERP), tVNS'nin tüketim deneyimini ve çikolatalı süte dair algıyı nasıl etkilediğini açıklığa kavuşturmak için analiz edilmiştir. Bunun yanında, dopamin tepkilerinin bir göstergesi olarak kabul edilen spontan göz kırpma hareketlerini ölçmek için göz kaslarının elektromiyografisi kaydedilmiştir. Bulgular, nörofizyolojik ve davranışsal düzeylerde anlamlı bir etki göstermemekle birlikte, göz kırpma oranları üzerinde gıda tüketiminin etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yiyecek uyaranı olan ve olmayan yutmalara senkronize edilen ERP'lerin karşılaştırılması, ERP dalga formlarının yalnızca bir yiyecek uyaranı söz konusu olduğunda gözlemlendiğini göstermiştir. Bu durum, EEG yudumlama-yutma protokolünün kompleks tat algısını bütünsel bir şekilde incelemek için uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Eating behavior is, among many other influences, shaped by flavor preferences and gut-brain signaling. Flavor perception arises from interactions with receptors in the oronasal cavity and after food is swallowed it binds to enteroceptors in the gut. In one model of overeating, the vagus nerve (VN), the main pathway of the gut-brain axis, becomes desensitized toward high caloric foods which then promotes more overeating. This desensitization is hypothesized to be reversible through electrical stimulation of the VN, as invasive VN stimulation (iVNS) in epilepsy patients has been associated with reduced appetite and weight loss. Preliminary results from non-invasive VNS (nVNS) methods have shown to produce a similar outcome, by reducing preferences for a high-fat chocolate pudding, though the mechanisms behind this potential reversal of desensitization remain unclear. This study aims to clarify these mechanisms using transcutaneous VNS (tVNS), parallel behavioral assessments, and a series of EEG recordings during a sip-and-swallow procedure of a palatable chocolate milkshake with fat and sugar. To examine how brain electrophysiology is affected by tVNS, EEG recordings were collected before, during, and after stimulation of the auricular branch of the vagus nerve (ABVN). Additionally, EEG recordings were conducted both during resting states (before, during, and after stimulation) and while sipping chocolate milk (before and during stimulation). Resting-state recordings were compared to assess the effects of tVNS on food reward-related cortical oscillations. Event-related potentials (ERP) time-locked to the moment of swallowing were analyzed to determine how tVNS influences the experience of consumption and the perception of chocolate milk. We also measure electro-myography of the eye-muscles, to detect spontanous eyeblinks, a proxy for dopamine responses. Results did not reveal significant neurophysiological or behavioral findings; however, an effect of food on spontaneous eye-blink rates was observed. Furthermore, a comparison between ERPs synced to swallows with or without food stimuli present showed that ERP waveforms were observed only when a food stimulus was involved, indicating that this EEG sip-and-swallow protocol is suitable for studying flavor perception.