Eğitim yapılarında tasarım kriterlerinin araştırılması
A research about design criteria at educational buildings
- Tez No: 434260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelişmekte olan toplumlar dünyada hakim olan sosyal ve ekonomik gelişim sürecine katılım ile yakın bir ilişkisi bulunan eğitim politikalarına giderek artan bir biçimde ilgi göstermektedirler. Bu noktada gelişmekte olan toplumların hazırladıkları eğitim politikaların başarıya ulaşmasında en etkili unsurlardan birisi fiziki yeterliktir. Diğer bir deyişle eğitim yapıları belli niteliklere sahip bulunmalıdır. Çalışma kapsamında yaşadığımız dönemin dinamikleri ve gerekleri detaylı bir biçimde irdelenmiş ve bu döneme özgü ihtiyaçlara cevap verecek eğitim yapılarına ilişkin kriterler araştırılmıştır. Eğitim yapıları tasarım süreci, amaçların doğru belirlenmesi, yer seçimi kararlarının uygun verilebilmesi, okulun genel karakterinin ve büyüklüğünün saptanması, organizasyonel yapısının düzenlenebilmesi ve tüm bunlar aracılığıyla mimari tasarıma zemin oluşturacak programların yapılabilmesi, tasarım temel kararlarının alınması, gelişme nitelik ve kriterlerinin belirlenmesi gibi bir çok önemli aşamayı içermektedir. Bu aşamaların her biri kurulacak eğitim tesisinin uzun bir zaman diliminde işlevini yerine getirebilmesi açısından önem taşımaktadır. Pek çok araştırma ve inceleme pedagojik ve yapısal öğelerin doğru belirlenmesinin eğitim yapısı tasarımdaki önemi ortaya koymuştur. Bu öğelerin sağlanması eğitim tesisine çağın gereklerine cevap verebilecek bir karakter kazandıracaktır. Bu bağlamda, eğitim yapıları tasarım kriterleri araştırılıp, Dünyadan ve Türkiye'den çeşitli eğitim tesisleri uygulamaları incelenmiştir. Bu çalışmada topluma çok uzun süre hizmet sunması istenen eğitim yapılarının görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için elzem olan genel tasarım ilkeleri, yapısal ilkeler ve okul alt birimleri gibi ilkeler ön planda tutularak eğitim yapılarının tasarım kriterleri ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Eğitim Yapıları , Okul , Derslik
Özet (Çeviri)
Developing societies increasingly have attach importance to education policies that are close relationship with inclusion to world's governing current social and economic growth process. In this regard, one of the most influential factors of success of developing societies' education policies is physical compliance. In other words, education buildings should have some qualifications. In the context of this thesis, requirements and dynamics of this age are thoroughly examined and criteria were researched regarding the educational buildings to respond needs of this era. Design process of educational structures involves many crucial stages such as correct setting of objectives, localization, taking proper decision, agreeing on size and characteristics of school buildings, arranging of organizational structure, programming that constitutes base to architectural design. Every aforementioned stages bear importance to fulfillment of educational facility's function for a long period of time. Many research and studies have expressed importance of correct designation of pedagogical and structural elements at the educational structure design. With the fulfillment of mentioned tasks, educational facilities would have some qualifications to meet the requirements of this era. At this point, design criteria of educational buildings were surveyed and applications of different educational buildings from Turkey and World were examined. In this thesis, educational buildings' design criteria were researched by taking into consideration of general design, structural and other architectural principles that enable educational buildings perform their functions properly for long period of time. Key Words : Educational Buildings, School, Classroom