İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme ve bir uygulama
Human resources management performance evaluation and an application
- Tez No: 434264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT HULUSİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları, işletmelerin performanslarının arttırılmasında etkin rol oynamaktadır. Bu tür çalışmalar insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel performansların üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın amacı, işletmelerin insan kaynakları yönetiminin etkisini ve İK uygulamalarının durumunu İstanbul Ticaret ve Sanayi Odasına Kayıtlı işletmeler kapsamında araştırmaktır. Çalışmada işletmelerde insan kaynakları uygulamalarının belirleyicileri olarak; işgücü planlaması, eğitim ve gelişme, performans değerlendirme, ödüllendirme, firma-eleman ilişkileri, iç iletişim ve çalışanların bağlılık düzeyi ele alınmaktadır. Bununla beraber bu çalışma, İKY uygulamaları performans değerlendirme ölçümü arasındaki karşılıklı ilişkiyi araştırmamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human resource management practices, plays an active role in improving their business performance. Such studies are investigating the effects on organizational performance of human resource management practices. The purpose of the study of the status of the business impact of the human resources management and HR practices is to investigate the scope of the Istanbul Chamber of Commerce registered enterprises. enterprises as determinants of human resource practices in the study; workforce planning, training and development, performance appraisal, compensation, company-staff relations, internal communications and are considered the level of commitment of the employees. However, this study HRM practices help us investigate the correlation between the measurement of performance evaluation.