I. Balkan Savaşı'nda Osmanlı matbuatı: Alemdar Örneği
Ottoman newspapers during 1st Balkan War: The case of Alemdar
  1. Tez No: 434339
  2. Yazar: EREN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VELİ SEYİTDANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma ile Osmanlı Tarihi açısından sonuçları itibariyle bir dönüm noktası olarak sayılabilecek -Türkiye Cumhuriyeti Tarihi için ise uzantıları ve benzerlikleri bakımından günümüzü dahi etkileyen- bir döneme, İttihat Terakki Cemiyeti muhalifliği ile bilinen bir gazetenin –Alemdar'ın- gözünden bakmak istedik.Alemdar Gazetesi'nde çıkan haberlerin; I. Balkan Savaşı (8 Ekim 1912-30 Mayıs 1913) ile ilgili olanları incelenmiş ve I. Balkan Savaşı'nın bir Osmanlı gazetesine nasıl yansıdığı irdelenmiştir. Alemdar, Hürriyet ve İtilaf Fırkası'nın yarı resmi yayın organı olarak bilindiği için gazetenin iktidar-muhalefet denklemindeki yeri bu çalışmadaki eksenimiz olmuştur. Alemdar Gazetesi Mütareke Dönemi ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda sıkça başvurulan bir kaynak olmasına rağmen, I. Balkan Savaşı için henüz kullanılmamış bir gazetedir. Bu nedenle çalışmanın özgünlüğü için Alemdar Gazetesi özellikle seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The specific purpose of this MA thesis is to examine and explain 1st Balkan War -one of the most important breaking point of Ottoman and Turkish Republic History- according to a newspaper which was known for publishing negative essays about İttihat Terakki. Firstly, the essays about 1st Balkan War (between 8th October 1912 and 30th May 1913) at Alemdar were determined, and then we have tried to established an analyze about the era according to an Ottoman Newspaper. Our main axis is the role of Alemdar at“goverment/opposition equation”because Alemdar was known as a newspaper which was semi-official Hürriyet İtilaf publication. Alemdar is chosen spesifically for this study because the other newspapers of the era has been already examined about Balkan Wars but Alemdar is the one of“untouched lands”