Elçin Efendiyev'in romanlarında sosyal ve kültürel meseleler
Social and cultural issues in Elçi̇n Efendiyeva novel
  1. Tez No: 434351
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYVAZ MORKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Azerbaycan Türk edebiyatı, Türk kültürü içinde tarihi bir öneme sahip sahadır. Bu çalışma Azerbaycan Türk edebiyatının önemli yazarından biri olan Elçin EFENDİYEV'in“Mahmut ve Meryem”,“Ak Deve”ve“Ölüm Hükmü”romanlarında geçen sosyal ve kültürel meseleler etrafında hazırlanmıştır. Elçin EFENDİYEV, 13 Mayıs 1943'te Bakü'de doğmuş önemli bir yazarımızdır. Türkiye Türkçesine aktarılan“Mahmut ve Meryem”,“Ak Deve”ve“Ölüm Hükmü”adlı eserler, Sovyet döneminde Azerbaycan Türklerinin yaşadığı sıkıntıları anlatan önemli eserlerdir. Azerbaycan Türklerinin, eserlerin işaret ettiği dönemlerdeki durumunu, anlayabilmek için Elçin EFENDİYEV'in bu romanları“Sosyal ve Kültürel Meseleler”ile sınırlandırılıp incelenmiştir. Tezde öncelikle Sovyet dönemi Azerbaycan edebiyatı hakkında ana hatları ile kısa bilgiler verilir. Ardından Elçin EFENDİYEV'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri tanıtılır. Daha sonra tezimizde“Mahmut ve Meryem”,“Ak Deve”ve“Ölüm Hükmü”romanlarının muhtevası ve kısaca özetleri yer almaktadır. Çalışmamızın özünü oluşturan romanlardaki sosyal ve kültürel meseleler önem sırasına göre yapılan araştırmalar ışığında incelenir. Böylece Azerbaycan edebiyatı hakkındaki çalışmalara bir yenisinin eklenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The liteature of Azerbaijan has a very historicol importance in Turkish culture. This work of litareture was prepured araund issves taking place in novels of Elçin Efendiyev such on Mahmut ve Meryem, Ak Deve, Ölüm Hükmü. Elçin Efendibeyev born on 13 th may,1943 is a very leading writer. Mahmut ve Meryem, Ak Deve, Ölüm Hükmü translated to Turkey Turkish are important pieces of litareture dealiny with hard ships of Azerbaijan Turks lived in Soviet Era. İn order to understand the sociol candititon of Azerbaijan Turks of that time, those novels of Elçin Efendiyev has been analyzed within sociol ard culturol problems. İn the thesis tirsly, brief informotion about the litateture of Azerbaijan during Soviet Era was given with its outlinel. After that the life of Elçin Efendiyev her literal personolity and her works were introduced. Then in our thesis you can find the cantent and biref summary of Mahmut ve Meryem, Ak Deve, Ölüm Hükmü. Sociol and culturol events composing the heart of our theis are handled with the help of searches held before. İn this manner we aim to contribute a new addition to the works of Azerbaijan literature.