Türkiye'de serbest bölgelere tanınan mali teşviklerin değerlendirilmesi
The evaluation of financial incentives which are allowed to free zones in Turkey
- Tez No: 434352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle rekabet koşullarının değişmesi, yapılacak olan yatırımların ülke içi alanlarda veya serbest bölgelerde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla devletlerin bir takım teşvikleri yatırımcılara sunmasının gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de serbest bölgelere, gelir vergisi ve kurumlar vergisi istisnaları, damga vergisi ve harçlar muafiyeti, KDV istisnası, serbest kar transferi imkânı ve gümrük vergisi muafiyeti şeklinde mali teşviklerin tanınması, serbest bölgelerin yatırımcılar için cazibe merkezleri olarak görülmesini sağlamaktadır. Diğer yandan Türkiye'de ülke içi yatırımların teşviki için uygulanan yatırım teşvik programları da serbest bölgelerde yatırımcılara sağlanan desteklerle benzer yönleri olan şekilde gelişmektedir. Aynı zamanda Türkiye'de serbest bölgelere sağlanan teşvik unsurlarıyla dünyada seçili ülke örnekleri içinde yer alan serbest bölgelerde sağlanan teşviklerin ortak yönlerinin olduğu da görülmektedir. Bu tez çalışmasında öncelikle serbest bölgelerin ve mali teşviklerin, türleri ve ülke ekonomisine etkileriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Ardından Türkiye'de serbest bölgelere sağlanan mali teşvikler ve Türkiye'de yatırımlara devlet tarafından sağlanan teşvikler değerlendirilmiştir. Son olarak da Türkiye'de serbest bölgelere tanınan mali teşviklerle seçili bazı ülkelerdeki serbest bölgeler mali teşvikler ve avantajlar açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Change in competition conditions with the effects of globalization has been revealed the necessity of providing some incentives from governments for investments in order to enable them in national markets and free zones. From this point of view providing financial incentives such as corporation tax and income tax exemptions, documentary taxes and duties indemnity, vat exemption, free profit transfer allowance and customs tariff exemption in Turkey makes free zones as a center of attraction for investors. On the other hand investment incentive programs applied for the promotion of national investments have similar aspects as incentives provided for investors in free zones. Besides it is seen that financial incentives for free zones in Turkey have common features with financial incentives for free zones in selected countries in the world. In this thesis first information about types of free zones and financial incentives and their effects on national economy are given. Then financial incentives for free zones and investment incentives provided by government in Turkey are evaluated. Finally financial incentives for free zones in Turkey are compared with other free zones in selected countries in the world according to advantages and financial incentives.