Kiralama işlemlerinin finansal raporlanması ve muhasebeleştirilmesi: Borsa İstanbul şirketlerinde bir uygulama
Financial reporting and accounting for lease: Research on listed companies in Istanbul stock exchange
- Tez No: 434403
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Şirketler günümüzde faaliyetlerini gerçekleştirip, varlıklarını sürdürebilmek ve ihtiyaç duydukları varlıkları bünyelerine katabilmek için fon kaynakları bulmak zorundadırlar. Bu fon kaynaklarını borçlanma, hisse senedi veya tahvil ihracı gibi finansman çeşitlerine başvurarak sağlayabilecekleri gibi kiralama yoluyla da sağlayabilmektedir. Çalışmamız kapsamında finansal kiralama ve faaliyet kiralaması işlemleri üzerinde durulacaktır. Araştırmamızın amacı yeni kiralama işlemleri standardının finansal raporlamaya getireceği değişikliklerin Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren şirketlerin finansal tablolarına ve finansal oranlarına etkisini göstermektir. Araştırmamız temel olarak kiracı taraf şirketler tarafından açıklanan gelecekteki asgari faaliyet kiralaması işlemlerinden kaynaklanan kira ödemelerinin, yapısal aktifleştirme modeliyle aktifleştirilmesinin; toplam varlıklar, toplam yükümlülükler ve toplam öz kaynaklar ile toplam varlık kârlılığı, borç öz kaynak oranı, öz kaynak kârlılığı ve borç varlık oranı değişkenlerinin üzerinde aktifleştirme öncesi ve sonrasında gerçekleştirdiği farkların anlamlı olup olmadığı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, companies have to find the sources of funding to perform their activities maintain their presence and gain access to assets. They can obtain these funding sources by referring to the various financing alternatives such as borrowing, issuing of shares or bonds or they can provide it through leasing. As part of our work, we will focus on finance lease and operating lease. The aim of our research is to show the changes of new lease standard in financial reporting and the effects on financial statement and financial ratios of the companies listed in Istanbul Stock Exchange. Our research tried to mainly examine whether the following is significant: the difference before and after the constructive capitalization for the lessee's minimum operational lease payments on total assets, total liabilities and total shareholders' equity, return on assets, debt to equity, return on equity and debt to asset ratio.