Kadın akademisyenlerin başarısında duygusal zekânın etkisi üzerine bir araştırma
A research on the impact of emotional intelligence on the success of female academicians
  1. Tez No: 434432
  2. Yazar: MURAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ONUR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Toplumsal gelişmeyi etkileyen ve toplumsal gelişmeye yön veren ilkelerin başında eğitim gelmektedir. Kişilerin toplumu oluşturduğu gerçeği göz önüne alınırsa, eğitim - öğretim sürecinde önemli role sahip olan kadın akademisyenlerin, duygusal zekâ kavramının bilincinde olması ve bunu eğitim öğretim sürecine yansıtabilmesi toplumsal gelişmeye önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. İnsanların çalışma hayatında iletişim, kariyer geliştirme ve yönetsel yeteneklerini artırma düşünceleri ile ilgili olarak duygusal zekâ yeterliliklerini geliştirmeleri gerektiği, zamanla kabul gören bir durum olarak belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde görev yapan kadın akademisyenlerin duygusal zekâ düzeylerinin akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. Verilerin analizi için SPSS22 Statistics programından yararlanılmıştır. 123 kadın akademisyene uygulanan anketlerden elde edilen veriler korelasyon analizi, anova testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, duygusal zekânın başarı üzerinde pozitif yönde bir etkisinin olduğunu söylemek mümkündür. Duygusal zekâ alt boyutlarından duyguları saptamanın başarı alt boyutlarından herhangi biri üzerinde anlamlı bir etkisine rastlanmamıştır. Bunun yanında, ikinci duygusal zekâ alt boyutu olan duyguları kullanmanın başarı alt boyutlarından yalnızca ders anlatırken düzenli ve organize olmak üzerinde pozitif yönde bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Diğer bir duygusal zekâ alt boyutu olan duyguları anlamanın başarı alt boyutlarından konusuna hâkimiyet, ders anlatırken düzenli ve organize olmak ve sorulara doyurucu cevap verebilmek üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, duygusal zekâ alt boyutlarından duyguları yönetmenin tüm başarı alt boyutları üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar, kadın akademisyenlerin başarısında duygusal zekânın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important principles that effects and directs social development. Considering the fact that individuals form the society, female academicians who have an important role within the process of education will contribute a lot to social development when they are aware of the concept of emotional intelligence and reflect this to the process of education. Necessity to improve emotional intelligence competence in accordance with the improvement of communicative, career development and managerial skills in professional life has been indicated as a well accepted case. The purpose of this study is to analyze the effect of the emotional intelligence competence of the female academicians of Çankırı Karatekin University on their academic successes. SPSS22 Statistics program has been used for the analysis of the data. Data obtained from surveys applied to 123 female academicians have been analyzed by the methods of correlation analysis, anova test and multiple linear regression analysis. According to the results of the analysis, it is possible to say that emotional intelligence has a positive effect on success. It has not been encountered that there is a significant effect of detecting emotions which is one of the subdimensions of emotional intelligence on any of the subdimensions of success. Besides that, it has been found out that using emotions, which is the second subdimension of emotional intelligence, has a positive effect only while teaching orderly and organized, one of the subdimesions of success. It has been identified that empathy, another subdimension of emotional intelligence, has a positive effect on the subdimensions of success such as being a master on a subject, being orderly and organised in teaching and being able to answer questions satisfactorily. In conclusion, it has revealed that managing emotions, one of the subdimensions of emotional intelligence, has a positive effect on all subdimensions of success. These results reveal the importance of emotional intelligence on the success of female academicians.