Mühimme defterlerine göre Kânuni ve II Selim döneminde Cezayir'e ait hükümler
With respect to 'books of imperial records, rules of Algeria in the period of Kanuni and II Selim
  1. Tez No: 434461
  2. Yazar: ABDERREZAK KHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
“Mühimme Defterlerine Göre Kânuni ve II.Selim Döneminde Cezayir'e Ait Hükümler h. 982-961/m. 1553-1574”başlıklı bu tezde, Osmanlı Devleti'nin 1553-1574 yılları arasında Divan-ı Hümayun'da Cezayir hakkında aldığı kararlar incelenmiştir.Divan-ı Hümayun'dan Cezayir eyaletine gönderilen hükümler, eyalet hakkında sosyal, askeri ve iktisadi olarak bilgiler sunmaktadır.Divan-ı Hümayun'dan Cezayir'e gönderilen hükümler, sadece Cezayir'in dahili işleri ile alakalı değildir.Bir kısım hükümlerin ise, İspanya, Fransave Fas ülkesiyle ilgili olduğu görülmektedir. Bu tezde Cezayir'in coğrafyasından ve tarihçesinden kısaca bahsedilmiştir.Tezde Cezayir'in OsmanlıDevleti'ne tabi olması ve ardından eyalet teşkilatı sistemine dâhil edilmesi süreci ele alınmıştır.Eyalet idaresindeki yapılanma sırasında ortaya çıkan problemler İstanbul'a aksetmiş ve şikâyet veya talep ile ilgili mevzular Divan-ı Hümayun'da görüşülmüştür. Çalışmamızda 1553-1574 yılları arasında Divan-ı Hümayun'dan Cezayir Beylerbeyliği'ne gönderilen 216 hüküm tespit edilmiş ve Latin harflerine aktarılmıştır. Bu hükümler, Cezayir ülkesinin 1519 yılında Osmanlı Devleti idaresine geçmesinden sonra tespit edilen ilk hükümler olması itibarıyla da ayrı bir önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled as“With respect to ”Books of Imperial Records, Rules of Algeria in the period of Kanuni and II Selim, h. 982-961/Christian era 1553-1574", the decisions that the Ottoman Empire took about Algeria in Imperial Council in between 1553-1574 have been analyzed. The rules sent from Imperial Council to the State of Algeria present social, military and economic information about the State. The rules sent from Imperial Council to Algeria are not only related to the home affairs of Algeria. It is seen that a certain part of the rules is related to Spain, France and Morocco. It has been briefly mentioned about geography and history of Algeria in this thesis. In the thesis, the process by which Algeria comes under the domination of Ottoman State and then is included in State-Organization System has been discussed. The issues occurred during the structuring under the State have been reflected to Istanbul and the matters related to complaint or request have been negotiated in Imperial Council (Divan-ı Hümâyûn). In our study, 216 rules that were sent from Imperial Council to Regency of Algiers (Ottoman Algeria) in between 1556 and 1574 have been determined and translated into modern-Turkish. These rules gain a particular importance in respect of being the first rules determined after Algeria came under the rule of the Ottoman State in 1519.