Hadis çalışması ve Ganalı müslüman topluluklar içindeki etkisi: Tamale Şehri örneği
Hadith and its impact within the Ghanaian muslim communities: A case study of Tamale
  1. Tez No: 434464
  2. Yazar: BAWA AWUDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Bibliography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZ HADİS ÇALIŞMASI VE GANALI MÜSLÜMAN TOPLULUKLAR İÇİNDEKİ ETKİSİ: TAMALE ŞEHRİ ÖRNEĞİ BAWA AWUDU Bu yüksek lisans tezi, hadislerin Tamale'deki çocukların eğitimi, evlilikler ve çevre üzerindeki etkileri hakkındadır. Hadis-i şeriflerin, Gana'nın Kuzey Bölgesi'nde bulunan Tamale Büyükşehir Belediyesi'nde yaşayan insanların hayatlarının ve geçim kaynaklarının üzerindeki olumlu etkilerinin mahiyetini betimleyici bir şekilde analiz eder. Çalışmayla ilgili veriler, karşılıklı görüşmeler vasıtasıyla elde edilmiştir. Tamale'nin çeşitli sakinleri, ebeveynler, İslam alimleri, yerel yönetim yetkilileri yanısıra Kuran-ı Kerim öğretmenleriyle karşılıklı görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Hadis-i şeriflerin, Tamale'de yaşayan insanların hayatlarını nasıl etkilediğini anlayabilmek için Tamaleli insanların konu hakkındaki düşüncelerini öğrenebileceğimiz nitel bir araştırma yöntemine başvurulmuştur. Çalışmamız, Hadis-i şerifleri kavramanın gerçekten de Tamale'de yaşayan insanların hayatlarını ve geçim kaynaklarını olumlu şekilde etkilediğini bulmuştur. Çocukların eğitimi açısından baktığımızda, Hadis-i şerifleri anlamanın, yerel Kuran-ı Kerim okullarına kayıt yaptıran çocukların sayısını arttırdığını görürüz. Evlilikler açısından baktığımızda, Hadis-i şerifleri anlamanın, evliliklerin güçlenmesine yardımcı olduğunu ve boşanma sayısını azalttığını görürüz. Çevre açısından baktığımızda ise, çalışmamız Tamale'deki doğal çevrenin, Tamale sakinleri arasında Hadis-i şerifleri kavramanın neredeyse hiç olmadığı on yıl öncesine nazaran çok daha temiz ve çok daha sürdürülebilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HADITH AND ITS IMPACT WITHIN THE GHANAIAN MUSLIM COMMUNITIES: A CASE STUDY OF TAMALE BAWA AWUDU This Master's thesis is about the impact of hadith on child education, marriage and environment in Tamale. It consists of a descriptive analysis of the nature in which hadith has positively impacted on the lives and livelihoods of people living in the Tamale Metropolis in the northern region of Ghana. Data for the study was obtained through interviews. Various inhabitants including Parents, Islamic scholars, Local government authorities as well as Islamic teachers where interviewed. For the fact that we were interested in understanding how hadith has impacted on the lives of people living in Tamale, a qualitative research method was employed to get a clear perspective from the people living in Tamale. Our study found that the understanding of hadith has indeed impacted positively on the lives and livelihoods of people living in Tamale. On child education, the understanding of hadith has resulted to an increasing number of child enrollments in local Quranic schools. On the side of marriages, we have found out that it has helped strengthened marriages and resulted to a record low number of divorces. On the environment, our study found out that the natural environment of Tamale is more clean and sustainable as compared to a decade ago when there was virtually little understanding of hadith concerning environmental conservation by the inhabitants of Tamale.