الدرة البيضاء في تفسير سورة يوسف من الآية 21 الى نهاية السورة
Ed-durratu'l-Baydâ eserinde Yusuf sûresinin ilk 21 ayetinin tefsîri üzerine inceleme
  1. Tez No: 741402
  2. Yazar: ABDULRAHMAN ABD.I YOUNUS AL-HAMMADI
  3. Danışmanlar: DR. ERCAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  6. Anahtar Kelimeler: (Tefsir, Kur'ân, el-Gazâlî, Durretu'l-Beydâ, Yusuf Suresi), (Quran Tafsir, Al-Ghazali, Durrat Al-Bayda, Surat Yusuf
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, ünlü bir Müslüman alim olan İmam Ebû Hâmid el-Gazalî'nin Durretu'l-Beydâ' isimli yazma halinde olan tefsirine ait bir bölümün tahkiki yapılmıştır. Gazali bu el yazması eserinde Yusuf Suresi'nin tefsirini ele almıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, müellif ve çalışmasının detaylı olarak incelendiği araştırma kısmını oluşturmaktadır. Bu bölüm, yazarın adı, soyu, künyesi, doğumu, ailesi, yetişme biçimi, mezhebi, akidesi, ulema ve meşayıhtan almış olduğu dersler, kendi tedrisatında bulunan talebeler, telif etmiş olduğu eserler, ilmi konumu ve ulemanın onun hakkındaki söylediklerini içermektedir. Bu bölümde ayrıca, yazma eserin oluşmasında müellifin izlemiş olduğu yöntem, bilimsel arka plan ve eserin oluşmasında katkısı bulunan kaynaklar incelenmiştir. Çalışmnın ikinci bölümünde, tahkikle ilgili bilimsel yöntemin gereklerine göre nüshanın ana metni ele alınmıştır. Başka bir nüsha ile karşılaştırarak iki nüsha arasındaki farklılıklar dipnotlarda gösterilmiştir. Ayrıca eserde geçen ayetlerin, ve mümkün olduğu kadar da hadis ve şiirlerin tahrici yapılmıştır. Adı geçen önemli şahsiyetlerin terceme-i halleri çalışma kapsamında ele alınmış, son olarak ayet, hadis, önemli şahsiyetler, yer adları, mezhepler ve dini fırkaları içeren ayrıntılı olarak hazırlanmış bir fihrist ile çalışma tamamlanmıştır. Bu araştırmada ulaşılan önemli bulgulardan biri Gazzâlî'nin Yusuf Suresi'nin tefsirinde, temelsiz ve ilginç hikayeler içeren içok İsrailiyyata dayalı bilgileri içeren bir yöntem takip ettiğidir. Bununla birlikte müellif, aşktan bahsetmekle ilgilenen ve insan sevgisinin anlamlarını kulun Rabbine, Rabbinin de kulu ile olan ilişkisine yönlendiren tasavvufî bir kalıpta pek çok anlatı ve fıkraya yer vermiştir. Bu yöntemiyle müellifin, anlamları netleştirmek ve okuyucu için neyin amaçlandığını açıklamak için geleneksel tefsirlerden uzaklaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the investigation of a part of a manuscript of a famous Muslim scholar; He is Imam Abu Hamid Al-Ghazali, and this manuscript deals with the author's interpretation of Surat Yusuf, peace be upon him, and my plan in the investigation was based on dividing the work into two parts; The first is the study section in which I dealt in detail with the author and the manuscript together. As for the author, I provided a comprehensive introduction to him, including his name, lineage, nickname, birth, family, his entire upbringing, birth and death, as well as his doctrine and belief, and the scholars and sheikhs who received knowledge from them, students, and the books he left for us. And his scientific standing and the sayings of scholars about it. As for the manuscript, I dealt with the author's approach to writing, and his sources therein. To find out the scientific background on which the author is based in this manuscript. The second part of my work is the Investigation Department, in which I dealt with the body of the manuscript according to the requirements of the scientific method in the investigation. It is mentioned in it, and I translated it for whom I reached a translation from among the scholars, and I concluded my work by placing detailed indexes for searching for verses, hadiths, flags, places, sects and sects. Among the most important findings that I reached in this research is that Al-Ghazali followed in his interpretation of this approach based on providing an interpretation of Surat Yusuf, peace be upon him, and his story based on many Israeli narrations, and the flimsy and strange stories in not few places, with the introduction of many pleasantries and jokes in a Sufi mold meant to talk about Love, and directing the meanings of human love to the relationship of The serf is for his Allah, and the Allah is for his serf, moving away from the traditional interpretation based on clarifying the meanings and explaining what is intended for the reader. vi