Sultan Sazlığı havzasının ekosistem coğrafyası
The ecosystem geography of the Sultan Sazlıgı basin
  1. Tez No: 434497
  2. Yazar: MEHMET SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanoğlu hayatî faaliyetlerini mekân üzerinde sürdürür. Mekânı etkilediği gibi ondan da etkilenir. Bu nedenle üzerinde yaşadığı dünyada insanoğlu ile doğal çevre birbirini etkileyen faktörlerdir. Son yüz yılda ise ekosistem de insan öncesinden süregelen denge giderek değişmektedir. Bu değişim veya bozulma iklim özelliklerinin değişmesine, bitki ve hayvan türlerinin zarar görmesine, hava, su ve toprak kirlenmesine kadar bir dizi süreçte degredasyon meydana getirir. Su alanları ve çevreleri insanoğlu için bolluk ve bereketin temeli oluşturmuştur. Bunun sonucu olarak da Mezopotamya, Mısır, Hint ve Çin gibi kadim uygarlıklar akarsu deltalarında kurulup gelişmiştir. Böylece su kaynakları ve çevrelerindeki verimli araziler sürekli sayılabilecek birşekilde önemli miktarda nüfus toplanma alanı olma özelliklerini sürdürmüşlerdir. Bu ise bu su sahalarında ekosistemde değişmelere neden olmuştur. Bazı su alanları ekonomik faaliyetler için kurutulmuştur. Bazıları aşırı bir biçimde kullanılmıştır. Sonuçta sahip oldukları zengin biyolojik çeşitlilik zarar görmüştür. Öyleki günümüzde, sulak alanlar ancak koruma statülerine sahip iseler varlıklarını sürdürebilmektedir. Oysa bu kaynaklar sınırsız değildir. Bu zengiliklerimiz iyi kullanılmaz ve yönetilmezse geleceğimiz tehlike altında olacaktır. Bu nedenle günümüzde bu kaynakların sürdürülebilir kullanımından söz edilmektedir. Gelişme ve sürdürülebilir çevrenin birlikte ele alınması, çevreyi korumak ve sağlıklı kalkınma için gereklidir. Sahip olduğu zenginliklerle ulusal ve uluslararası öneme sahip olan ve aynı zamanda kapalı bir havzada bulunan Sultan Sazlığı bölgede uygulanan yanlış plan ve projeler sonucunda bugün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle, Sultan Sazlığının sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliğin korunması, geliştirilmesi ve alanın sahip olduğu doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı için iyi özelliklerinin belirlenmesi, korunması ile birlikte ekolojik yönetimine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Mankind continues its vital activities on earth. As it effects Earth, it's also effected by it. Therefore on the world mankind lives on, it and nature are two factors whom effect each other. And in the last century the balance of the ecosystem, which has been alive since mankind, has been gradually changing. This change or deterioration causes degradation such as climatory properties to deviate, flora and fauna to suffer, and air, water and soil pollution interchangeably. Wetlands have been the keystones of abundance and fertility for mankind. This is why ancient civilizations such as Mesopotamia, Egypt, India and China have been founded nearby river deltas and have bloomed so on. Therefore water resources and fertile land nearby them have become excellent at gathering population. And the population has caused the ecosystem in these wetlands to change. Some wetlands have been dehydrated for economic activity. Some have been abused. Eventually, the biological variety of wetlands have decayed. So that today, only wetlands which are preserved can stay alive. Whereas these resources are not infinite. If this wealth is not used wisely and is not supervised carefully, our future will be at stake. This is why today, rationing our resources effectively is mentioned frequently. To protect the environment and to develop stabily, advancement and environment health must be dealt with together. The Sultan Morass, which is important nationally and internationally for its abundances and is also in an enclosed basin, is in danger of extinction because of poorly planned projects that have been executed in the area. Consequently, the rich biological variety that the Sultan Morass has, needs to be preserved, it needs to be improved and its well properties need to be identified for the natural resources of it to be used properly, and it needs ecological supervision.