Türkiye'deki sağlık kurumlarında güven olgusunun oluşumu ve güvenin kurumsal itibarla ilişkisi
Constructing the concept of trust in Turkish healthcare institutions and the relationship between trust and corporate reputation
- Tez No: 434499
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDEMİR OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Güven olgusu, sağlık iletişimi çalışmalarıyla sıkça gündeme gelen sağlık çalışanlarına ve sağlık sistemine güveni farklı boyutlarıyla ele alma ihtiyacını yaratmaktadır. Her kurumsal yapı gibi, geniş bir hedef kitleye hizmet sunan sağlık kurumları da varlıklarını sürdürmek için, iç ve dış paydaşlarının kendilerine yönelik olumlu algıları ile değerlerini artırmaya gerek duyarlar. Bu algıların birleşimi olarak kabul edilen kurum itibarını artıran en etkili unsur güvendir. Bu tez çalışması, Türkiye'de farklı yapılardaki sağlık kurumlarının itibarını oluşturan paradigmaları hedef kitleler düzeyinde test etmeyi ve güvenin çeşitli boyutlarıyla bu itibarı nasıl şekillendirdiğini açıklamayı amaçlamaktadır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmanın örneklemi İstanbul ilindeki en yüksek yatak kapasiteli dört tedavi kurumundan oluşmaktadır. Bu kurumlardan ikisi Sağlık Bakanlığı'na, ikisi de yükseköğretim kurumlarına bağlı hastanelerdir. Saha çalışmasına toplam 1032 hasta ve hasta yakını ile 380 sağlık çalışanı katılmıştır. Parametrik ve parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerle analiz edilen veriler kamu ve üniversite hastaneleri arasındaki farklılıkları ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, her iki hedef grupta da sağlık hizmeti alınan / sunulan kuruma duyulan güvenin kurumun itibarı ile doğrudan ve güçlü bir ilişki içinde olduğuna işaret etmektedir. Hasta ve hasta yakınlarının üniversite hastanelerine daha fazla güven duydukları gözlense de; Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde görevli sağlık çalışanlarının kurumlarına daha güçlü güven ve bağlılık hissettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of trust, appearing rather frequently in health communication studies, requires the discussion of trust on healthcare professionals and health system with its various dimensions. Similar to every corporate structure, healthcare institutions providing services to a wide range of target groups need an increase in value through positive perceptions of their internal and external stakeholders, in order to sustain existence. Trust is the most influential element raising corporate reputation, which is regarded as the composition of perceptions. This dissertation aims to test the paradigms of corporate reputation held by different-type Turkish healthcare institutions, on a target group scale, while explaining how trust constructs reputation, with its various dimensions. The research based on quantitative methods has been conducted in four inpatient healthcare institutions with the highest number of beds, located in Istanbul. The survey has been responded by 1032 patients / companions and by 380 healthcare professionals, attending the study in two public hospitals and two university hospitals. The findings, analysed through parametric and non-parametric statistical tests, have depicted variations between public and university hospitals. Research results display that both patients' and healthcare professionals' trust on each type of institution is highly and directly correlated with its corporate reputation. Although patients' trust on university hospitals is found to be higher, healthcare professionals' trust on and loyalty to their organisation is greater at public hospitals.