İşletmelerde bilgi kültürü ve yenilik etkileşimi: Türk işletmelerinde bir araştırma
- Tez No: 434530
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bilgi işletmeler için her zaman kritik öneme sahip ve rekabet avantajını elde tutmaya yarayan bir kaynak olmuştur. Üretilmesi ve sahip olunması diğer maddi kaynaklara nispeten çok ucuz olan bilgi, paylaşıldıkça ve kullanıldıkça artarak değer yaratmaya devam etmektedir. Bilgi üretimini, paylaşılmasını ve kullanılmasını destekleyen bir örgüt kültürü pek çok araştırmaya konu olmaktadır. Kültürün öğeleri ile bilgi üretimi, bilginin paylaşılması ve kullanılması arasındaki ilişkiler merak konusu olmaktadır. Bilgi kültürü kavramı, Türk yazını için olduğu kadar dünya literatürü için de tartışılan ve yeni bir kavramdır. Bilgi kültürünün tanımlanması, bilgi kültürünü oluşturan boyutların ortaya konması ve bilgi kültürünün diğer işletme ve organizasyon kavramlarıyla ilişkisi araştırmaya değerdir. Güven, iletişim, işbirliği, takım odaklı çalışma gibi değerlerin bilgi kültüründeki önemi literatürde sıklıkla yer bulmuştur. Kültür öyle bir öğedir ki hem bilgi paylaşımıyla hem de örgütün diğer kavramlarıyla yakından ilişkilidir. Araştırmada bilgi kültürü kavramı detaylı şekilde incelenmiş ve Türk işletmecilik literatürüne katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Yine son yılların önemli kavramlarından birisi yenilik kavramıdır. Örgütler her geçen gün yenilik kavramının önemini kavramakta ve nasıl bir rekabet avantajı yarattığını fark etmektedirler. Bu durumun farkında olan yalnızca işletmeler değil aynı zamanda ülkelerdir. Ülkemizde de Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ile Ar-Ge ve yenilik araştırmalarına destek sağlanmakta ve kalkınmanın anahtarı olarak yenilikçi örgütler görülmektedir. Bilgi kültürünün, bilgi paylaşımı aracılığıyla örgütün yenilikçiliği üzerine etkisi bu araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Araştırma İstanbul'daki teknoparkların çalışanlarının katılımıyla ve anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sonrasında istatistiksel analizlerle bulgulara ulaşılmış ve yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yasin ÇAKIREL Knowledge has always been a source with crucial importance in organizations which becomes inconsumable as it is consumed and makes competitive advantage possible. Compared to other physical resources, knowledge, which is easier to get and be produced, has been in progress as it is practiced and shared. An organizational culture encouraging production, sharing and usage of knowledge has been object of many researches. The relationship between knowledge generation by cultural elements and knowledge sharing and practice has been a matter of concern. The concept of knowledge culture has been a recent term discussed all over the world as well as Turkish literature. It is worth defining knowledge culture, explaining the dimensions making it up and the relationship between knowledge culture and other terms related to organizations. The importance of values like trust, communication, cooperation and team work in knowledge culture frequently take place in literature. Culture is such a value that is closely related both to sharing knowledge and other concepts of organization. The study analyzes knowledge culture in detail and contributes to Turkish organizational literature. One of the essential concepts during the recent years has been the concept of innovation. Organizations have been realizing the importance of the concept of innovation day by day and how it creates competitive advantage. In addition to organizations, governments are aware of the condition. By promoting r&d and innovational researches, they are aware that innovational organizations are the key for progress.